Wybory prezydenckie 2020. Frekwencja do godziny 12 wyniosła 24,08 proc.

Frekwencja wyborcza do godziny 12 wyniosła 24,08 procent. Maseczki, dystans społeczny i długie kolejki przed lokalami. Tak w wielu miejscach wyglądały pierwsze godziny wyborów prezydenckich.

Frekwencja wyborcza do godziny 12 wyniosła 24,08 procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. To dane ze 100 proc komisji obwodowych. Najwyższa jak na razie frekwencja jest w województwie mazowieckim 26,36, na drugim miejscu jest województwo małopolskie 25,32 proc. a trzecie zajmuje podlaskie - 25,26.

Jeśli chodzi o miasta, to najwyższa frekwencja była w Warszawie - 29,59 proc. następnie w Zielonej Górze -, 28,58 i w Toruniu - 28,42. 

W 2015 roku w wyborach prezydenckich frekwencja na godz. 12 wynosiła 14,61, a w ubiegłorocznych do Sejmu i Senatu 18,14 proc.

Przed lokalami wyborczymi od rana ustawiają się ogromne kolejki. Stać w nich trzeba nawet godzinę. 

To wyjątkowe głosowanie, ponieważ pierwszy raz w historii odbywa się w czasie pandemii. W lokalu wyborczym wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Członek komisji prosi wyborcę o zdjęcie na chwilę maseczki, aby go zidentyfikować, a następnie wydaje jednostronicową kartę do głosowania. W kolejce stoi się w odstępach, a przed wejściem do lokalu jeden z członków komisji powinien prosić o zdezynfekowanie rąk. 

W siódmych po 1989 roku wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci z najwyższym wynikiem z dzisiejszego głosowania.

Jak przekazał szef PKW Sylwester Marciniak, według stanu na 26 czerwca do głosowania uprawnionych jest 30 237 180 osób, w tym za granicą 373 751 osób.

Wybory 2020 w TOK FM

Od 21 zapraszamy na wieczór wyborczy w TOK FM! Specjalną dwugodzinną audycję poprowadzi Maciej Zakrocki. A o 23 wyjątkowe, radiowe wydanie podcastu Sabat Symetrystów.

A jutro, w poniedziałek powyborczy, zapraszamy na Wyborczy Poranek, który w TOK FM rozpocznie się o 6:30 i potrwa aż do 12. Prowadzić go będą: Dominika Wielowieyska, Karolina Lewicka i Maciej Głogowski. Poranek, przygotowany wspólnie z redakcją gazeta.pl, będzie można również oglądać w wersji wideo - na tokfm.pl i na gazeta.pl. 

DOSTĘP PREMIUM