Wybory. Bardzo wysoka frekwencja w I turze [EXIT POLL]

Wybory prezydenckie 2020. Według sondaży exit poll frekwencja w pierwszej turze wyniosła 62,9 proc. To jeden z najwyższych wyników po 1989 roku.
Zobacz wideo

Sondaż exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu wskazuje, że frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 wyniosła 62,9 procent. 

Z tego samego badania wynika, że pierwszą turę wygrał Andrzej Duda z wynikiem 41,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski, którego - według sondażu - poparło 30,4 proc. wyborców. A to oznacza, że 12 lipca dojdzie do wyborczej dogrywki między urzędującym prezydentem a kandydatem Koalicji Obywatelskiej. 

Wybory prezydenckie 2020. Wysoka frekwencja

Od rana wszystko wskazywało na to, że frekwencja w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich będzie wysoka. Niemal w całej Polsce przed lokalami wyborczymi tworzyły się kolejki, choć warto zaznaczyć, że głosowanie odbywało się w ostrym rygorze sanitarnym ze względu na epidemię koronawirusa. 

O godzinie 18.30 oficjalna frekwencja podana przez PKW wynosiła w kraju 47,89 proc. To dane na godzinę 17. - Najwyższą odnotowano w województwie mazowieckim - 51,17 proc. - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Najniższa frekwencja - jak przekazał - była w woj. opolskim, gdzie głosowało 42,32 proc.

Wcześniej, na godzinę 12, frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 24,08 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach.-  Można uznać, że frekwencja jest rekordowa w historii przynajmniej ostatnich wyborów - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich na godz. 12, jeśli chodzi o województwa, była w mazowieckim i wyniosła 26,36 proc. Drugie miejsce zajęło województwo małopolskie - 25,32 proc., a trzecie województwo podlaskie z frekwencją 25,16 proc. Najniższa frekwencja była w województwie opolskim - 20,6 proc., świętokrzyskim - 22,13 proc. i lubuskim - 22,65 proc.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM