Trzaskowski: Z takimi wynikami można iść się bić o Polskę

Wybory prezydenckie 2020. Z sondaży exit poll wynika, że w drugiej turze wyborów zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. - Wyniki pokazały, że ponad 58 proc. polskiego społeczeństwa chce zmiany. Chcę do tych wszystkich obywateli powiedzieć: będę waszym kandydatem, kandydatem zmiany - mówił Trzaskowski w sztabie.

Według wyników exit poll Rafał Trzaskowski uzyskał 30,4 proc. głosów. Oznacza to, że prawdopodobnie przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich, które odbędą się 12 lipca.

Rafał Trzaskowski po podaniu wyników exit polls przemawiał w swoim sztabie w Warszawie. - Z takimi wynikami można iść się bić o Polskę - zaczął. Odpowiedziały mu oklaski i skandowanie "Zwyciężymy".

- Zanim podziękuję całej Polsce, chciałbym najserdeczniej podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. Chlałbym podziękować Senatowi RP i wszystkim samorządowcom, którzy pokazali charakter. Gdyby nie oni, byłoby już dawno po wyborach. A dzięki nim, mamy szansę wygrać te wybory mówił.

- Wyniki pokazały, że ponad 58 proc. polskiego społeczeństwa chce zmiany. Chcę do tych wszystkich obywateli powiedzieć: będę waszym kandydatem, kandydatem zmiany - powiedział Trzaskowski.

Po chwili dodał, że druga tura "to nie będą wybory tylko między Dudą a Trzaskowskim". - To będą wybory między Polską otwartą, a Polską, która szuka wroga i prezydentem, który cały czas próbuje dzielić. To będą wybory między tymi, którzy szanują prawa kobiet, a tymi, którzy tego nie robią. To będą wybory między tymi, którzy mówią, że coś wam dali, a tymi, którzy mówią, że wszystko w Polsce zawdzięczamy waszej ciężkiej pracy. Wybieramy między przyszłością, a przeszłością. O tym są właśnie te wybory - mówił. 

Trzaskowski zwrócił się również do wyborców Andrzeja Dudy. Zapewnił, że utrzyma 500 Plus i trzynastą emeryturę i że nie zamierza podwyższyć wieku emerytalnego. 

Wyniki exit poll

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu Andrzej Duda zdobył 41,8 proc głosów w wyborach prezydenckich 2020. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,4 proc. głosów. Trzeci wynik uzyskał Szymon Hołownia - 13,3 proc. głosów. 

Czwarty jest Krzysztof Bosak - 7,4 proc. poparcia. Piąte miejsce zajął Robert Biedroń - 2,9 proc. Szósty jest Władysław Kosiniak-Kamysz, który zdobył 2,6 proc. głosów.

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 wyniosła 62,9 proc. Szef PKW przekazał, że - według stanu na 26 czerwca - do głosowania uprawnionych było 30 mln 237 tys. 180 osób, w tym za granicą 373 tys. 751 osób.

Kiedy oficjalne wyniki wyborów?

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że oficjalne wyniki głosowania zostaną podane najpóźniej w środę. Przypomniał, że do wtorku do godz. 21 mogą spływać protokoły zagraniczne.

TOK FM PREMIUM