Gdyby prezydenta wybierali Polacy w wieku 18-29, w II turze byłby Trzaskowski i Bosak

WYNIKI EXIT POLL. Wyborcy w wieku 18-29 lat najchętniej głosowali na Rafała Trzaskowskiego - poparło go 23,8 proc. przedstawicieli tej grupy. Drugi wynik wśród najmłodszych wyborców uzyskał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, na którego zagłosowało 23 proc. osób.
Zobacz wideo

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda, którego - według sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu - poparło 41,8 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski, któremu sondaż daje 30,4 proc. głosów.

Exit poll. Wśród najmłodszych Andrzej Duda dopiero czwarty

Dane szczegółowe mówią m.in. o rozkładzie głosów wśród wyborców ze względu na wiek. Wynika z nich, że wśród najmłodszych wyborców do 29. roku życia wygrał Rafał Trzaskowski - poparło go 23,8 proc. przedstawicieli tej grupy. Drugi wynik wśród najmłodszych wyborców uzyskał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, na którego zagłosowało 23 proc. osób. Jeśli więc tylko ci wyborcy decydowaliby o składzie II tury, zmierzyliby się w niej kandydaci Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji. Trzecim wyborem najmłodszych głosujących był Szymon Hołownia (22,3 proc.). Na obecnie urzędującego prezydenta głos oddało 19,3 proc. młodych ludzi.

Osoby w wieku 30-39 lat najczęściej głosowały na Andrzeja Dudę. Poparło go 33,5 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej. 30,2 proc. - głosowało na Trzaskowskiego. Z kolei 19,9 proc. trzydziestolatków zdecydowało się oddać swój głos na Hołownię.

W grupie 40-49 lat na Andrzeja Dudę głos oddało 37,9 proc. wyborców, na Rafała Trzaskowskiego - 34,9 proc., na Hołownię - 14,9 proc.

Wśród osób w wieku 50-59 lat również zwyciężył Duda, zdobywając 51,6 proc. głosów. Trzaskowski otrzymał 30,9 proc.

W najstarszej grupie wiekowej, 60 i więcej lat, na Dudę zagłosowało 58,7 proc. wyborców, a na Trzaskowskiego 31,3 procent.

Na kogo głosowały kobiety, a na kogo mężczyźni? Jak ułożyło się poparcie w miastach, miasteczkach i na wsiach? Którego kandydata wybrali wyborcy według wykształcenia? Sprawdź, jak głosowali Polacy wg danych z exit poll >>

Wybory w TOK FM

Na powyborczy poniedziałek Radio TOK FM przygotowało specjalny program. Do 12 trwa Wyborczy Porabek Radia TOK FM i portalu Gazeta.pl. Gospodarzami audycji są Dominika Wielowieyska, Karolina Lewicka i Maciej Głogowski. Poranek można również oglądać w wersji wideo - na tokfm.pl i na gazeta.pl.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM