II tura wyborów 2020. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Czy zaświadczenie jest ważne?

12 lipca II tura wyborów prezydenckich. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Wyborcy, którzy tego dnia będą poza miejscem zamieszkania, np. na wakacjach, również mogą głosować, ale muszą pobrać specjalne zaświadczenie.
Zobacz wideo

Głosować poza miejscem zamieszkania można na podstawie specjalnego zaświadczenia, które należy pobrać w urzędzie gminy, na terenie której jesteśmy zameldowani lub w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Taki dokument uprawnia nas do udziału w wyborach w dowolnym lokalu wyborczym na terenie całej Polski. A że 12 lipca, kiedy odbędzie się II tura wyborów prezydenckich, wielu z nas może być na urlopie poza miejscem zamieszkania, warto wyposażyć się w zaświadczenie.

Jak zdobyć zaświadczenie do głosowania?

Jeśli ktoś już w I turze zamierzał głosować poza miejscem zameldowania, mógł pobrać od razu dwa zaświadczenia - osobne dla I tury i dla II tury. Taka osoba powinna pamiętać, by wyjeżdżając, zabrać dokument dotyczący II tury. Jeśli zaś wyborca dopiero planuje wyjazd i już dziś wie, że 12 lipca będzie poza domem, powinien do 10 lipca zgłosić się do urzędu gminy z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do głosowania poza miejscem zamieszkania. 

Co ważne, takiego zaświadczenia należy strzec jak oka w głowie, ponieważ zgubienie go pozbawi nas możliwości oddania głosu. A urząd gminy nie może wydać nam duplikatu. Warto dodać, że zaświadczenie przyda się również wtedy, kiedy z jakiegoś powodu do wyjazdu nie dojdzie i wyborca 12 lipca zostanie w domu. Wtedy zaświadczenie powinien zabrać ze sobą, udając się do swojego lokalu wyborczego. 

Czy dopisanie się do spisu wyborców działa na II tury?

Zaświadczenia nie muszą pobierać te osoby, które przed I turą głosowania dopisały się do rejestru wyborców (na jego podstawie przygotowuje się spisy wyborców). Mogą one głosować w miejscu, w którym dopisały się do rejestru. Jeśli ktoś tego nie zrobił przed I turą, może to zrobić przed prezydencką dogrywką - na złożenie wniosku ma czas do 7 lipca. Wniosek można złożyć w urzędzie gminy osobiście lub przez portal gov.pl - w tym wypadku trzeba dysponować profilem zaufanym. 

Wyniki I tury. Duda i Trzaskowski w dogrywce

Sondaż exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP, opublikowany tuż po zamknięciu lokali wyborczych, wskazuje, że niedzielne wybory wygrał Andrzej Duda, który zdobył 41,8 proc. głosów. Zatem w drugiej turze, którą zaplanowano na 12 lipca, urzędujący prezydent zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, na którego w niedzielę zagłosowało 30,4 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajęli: Szymon Hołownia 13,3 proc., Krzysztof Bosak 7,4 proc., Robert Biedroń - 2,9 proc. i Władysław Kosiniak-Kamysz 2,6 proc. Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 62,9 proc.

Poranek wyborczy w TOK FM

W poniedziałek powyborczy zapraszamy na Wyborczy Poranek, który w TOK FM rozpocznie się o 6:30 i potrwa aż do 12. Prowadzić go będą: Dominika Wielowieyska, Karolina Lewicka i Maciej Głogowski. Poranek, przygotowany wspólnie z redakcją gazeta.pl, będzie można również oglądać w wersji wideo - na tokfm.pl i na gazeta.pl.

DOSTĘP PREMIUM