Wybory prezydenckie 2020. Czy jeśli na karcie była tylko jedna pieczęć, to głos jest ważny?

"Czy taka karta jest ważna? Bez pieczęci Obwodowej Komisji Wyborczej. Taką dostałam w komisji" - pytała pani Marta na Facebooku. Okazało się, że oddała nieważny głos. Jej wpis zdobył jednak taką popularność, że niewykluczone, iż uchroniła przed podobnym błędem wielu innych wyborców.
Zobacz wideo

Pani Marta zamieściła na Facebooku zdjęcie swojej karty do głosowania. Jej uwagę zwróciło, że na dole karty jest tylko jedna pieczęć - Państwowej Komisji Wyborczej. "Czy taka karta jest ważna? Bez pieczęci Obwodowej Komisji Wyborczej. Taką dostałam w komisji w Toruniu i wypełniłam, ale po powrocie do domu przeczytałam, że powinny być dwie pieczęcie" - zapytała. Jej wpis został udostępniony ponad 3 tys. razy.

Wyborczyni ostatecznie udało się ustalić, że jej głos nie będzie uznany. "Szkoda, że w tej małej informacji na końcu nie ma jednego zdania o tym, że karta bez obu pieczęci będzie nieważna. To nie jest powszechna wiedza. Jako obywatelka otrzymując tak ważny dokument miałam wiarę, że wszystko jest ok. Założyłam, że po wyjęciu kart przybija się te pieczątki i dopiero w domu zaczęłam jednak drążyć kwestię. Teraz już nie da się nic z tym zrobić. Mogę złożyć skargę do OKW i wtedy np. sąd może upomnieć członków komisji" - skomentowała to. Zaapelowała do innych wyborców, żeby "uważali na swoje karty".

Pytanie o ważność głosu oddanego na karcie wyborczej bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej padło w niedzielę na wieczornej konferencji PKW. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przyznała, że do PKW dotarły pojedyncze informacje o kartach bez pieczęci.

- Zawsze podkreślamy, żeby wyborcy, którzy odbierali kartę,sprawdzali, czy te pieczęcie są. To jest jedyny moment, kiedy można zwrócić uwagę i poprosić o opieczętowanie karty do głosowania. Jeśli wyborca tego nie zauważy, odda głos na takiej karcie i zostanie ona wrzucona do urny, to karta jest nieważna, bo nie ma oznaczenia autentyczności, czyli dwóch pieczęci - wyjaśniła.

DOSTĘP PREMIUM