Gdzie jest Jarosław Kaczyński? Na wieczorze wyborczym Dudy prezesa PiS nie było. "Dziękuję za troskę"

- Z tego, co wiem, prezes Kaczyński jest w swoim biurze, pracuje, kieruje partią, tak jak co dzień - mówił w TOK FM Radosław Fogiel. Zastępca rzecznika prasowego PiS dziękował za troskę, gdy pytany był o nieobecność najważniejszego polityka w Polsce podczas wieczoru wyborczego Andrzeja Dudy.
Zobacz wideo

Wieczór wyborczy Andrzeja Dudy zorganizowano w Łowiczu. W gronie polityków PiS i zwolenników ubiegającego się o reelekcję prezydenta zabrakło jednak prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Już wczoraj o tę nieobecność pytany był wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Wiem, gdzie jest Jarosław Kaczyński, ale to nie w tej chwili... Pewnie jutro będziecie państwo wiedzieć - odpowiedział enigmatycznie. Wciąż jednak informacji brak, nie usłyszeliśmy również żadnej wypowiedzi prezesa PiS, podczas gdy swą obecność w mediach zaznaczyła już szefowa kampanii prezydenta Beata Szydło, a także sam prezydent.

O nieobecność prezesa pytany był w Wyborczym Poranku Radia TOK FM Radosław Fogiel. - Z tego, co wiem prezes Kaczyński jest w swoim biurze, pracuje, kieruje partią, tak jak co dzień - powiedział poseł.

- Dlaczego nie było go na wieczorze wyborczym? - dopytywała prowadząca rozmowę Dominika Wielowieyska. - Dziękuję za tę troskę. Rozumiem niedosyt spotkań z panem prezesem, ale mam nieodparte wrażenie, że to pan prezydent Duda startuje w tych wyborach, więc jest chyba naturalne, że główną rolę podczas własnego wieczoru wyborczego odgrywa kandydat - stwierdził Fogiel.

Gdzie był prezes Jarosław Kaczyński?

Nieobecność Kaczyńskiego odnotowali również komentatorzy. - Z jednej strony był Andrzej Duda, który był na scenie sam. A z drugiej strony był Rafał Trzaskowski, za którym stała cała ekipa Platformy Obywatelskiej - wskazywała Agata Kondzińska, dziennikarka "Gazety Wyborczej". Zastanawiała się, gdzie jest Jarosław Kaczyński i przyznała, że nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Prezes Jarosław Kaczyński w niedzielę głosował w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 333 przy ul. H. Siemiradzkiego na warszawskim Żoliborzu, gdzie mieści się Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Do lokalu wyborczego przyszedł po godz. 13. Nie rozmawiał z dziennikarzami.

Wyniki wyborów. Dane częściowe PKW

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z ponad 99 proc. obwodów głosowania. Według nich Andrzej Duda wygrał pierwszą turę z wynikiem 8 412 183 głosy, czyli 43,67 proc. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski - 5 845 164 głosy, czyli 30,34 proc.

Według sondażu late poll dla Ipsos frekwencja wyniosła 64,3 proc.

DOSTĘP PREMIUM