Wybory prezydenckie 2020. Komu Hołownia przekaże swoje głosy w drugiej turze? Ma się to rozstrzygnąć jutro

Najpewniej we wtorek Szymon Hołownia ogłosi, czy i komu udzieli poparcia przed II turą wyborów prezydenckich. Do Warszawy mają jutro zjechać lokalni liderzy sztabu kandydata, by debatować nie tylko o głosowaniu 12 lipca, ale i o przyszłości ruchu.
Zobacz wideo

Szymon Hołownia jeszcze przed pierwszą turą deklarował, że chciałby, aby uzyskane poparcie przełożyło się na obywatelski ruch, który przed wyborami parlamentarnymi przemieni się w partię polityczną.

Do wyborów jednak jeszcze daleko, dlatego w pierwszej kolejności Hołownia w porozumieniu ze sztabowcami zdecyduje, komu przekazać poparcie przed II turą. Wydaje się, że byłemu kandydatowi bliżej do Rafała Trzaskowskiego. Niewykluczone jednak, że prezydent Warszawy będzie musiał spełnić pewne warunki aby uzyskać wsparcie Hołowni.

- Wątpliwości było bardzo wiele. Nie podobało nam się wiele rzeczy w kampanii przed pierwszą turą. Uważamy, że Trzaskowski nie do końca poważnie potraktował wyborców - wszystkich, nie tylko Platformy - przez to, że unikał debat - mówił pełnomocnik komitetu wyborczego Hołowni Michał Kobosko.

Sam Trzaskowski mówił wiele o zaletach byłego kontrkandydata, podkreślając, że w ich programach jest wiele punktów wspólnych.

Według danych z 99,78 proc. obwodów głosowania Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,34 proc., Szymon Hołownia - 13,85 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Krzysztof Bosak - 6,75 proc.; Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,37 proc.; Robert Biedroń - 2,21 proc.

Posłuchaj wywiadu Karoliny Lewickiej z Szymonem Hołownią:

DOSTĘP PREMIUM