Duda atakuje Trzaskowskiego i TVN w sprawie debaty. "To jest jakiś dyktat. Nie wspomnę, że stoją za tym ogromne pieniądze"

- Mam nadzieję, że będziemy mieli w Polsce normalną debatę organizowaną przez wszystkie telewizje, bo taka debata się Polakom należy - powiedział w Złotowie (woj. wielkopolskie) prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że on w takiej debacie na pewno weźmie udział.
Zobacz wideo

W czwartek debatę przed drugą turą wyborów organizują TVN, TVN24, Onet i WP. W poniedziałek ma się odbyć debata TVP. Na pierwszą nie wybiera się Andrzej Duda, na drugą Rafał Trzaskowski.

Prezydent Andrzej Duda w Złotowie uzasadniał swoje zachowanie. Podkreślił, że zawsze bierze chętnie udział w debatach, które odbywają się na uczciwych zasadach - ustalonych ze wszystkimi. - A nie, proszę państwa, że jakaś jedna prywatna telewizja pana Trzaskowskiego podaje termin debaty i nakazuje się stawić - powiedział Duda. 

I - jak dodał - "okazuje się, że pan Trzaskowski chce sobie organizować debatę pod ochroną zagranicznych mediów". - Ja się na to nie zgadzam. Dlaczego media polskie mają być gorzej traktowane? Dlaczego ma być gorzej traktowany Polsat? Dlaczego ma być gorzej traktowana Telewizja Polska? Dlaczego inne media mają być gorzej traktowane? Dlaczego ich widzowie i słuchacze mają być gorzej traktowani? Nie zgadzam się na to. Jestem prezydentem wszystkich Polaków i wszyscy Polacy mają jednakowe prawo do obejrzenia i wysłuchania debaty - podkreślił Duda.

Andrzej Duda atakował też stację TVN. - Termin debaty się ustala, a nie narzuca. To jakiś dyktat. Takich obyczajów nie ma nigdzie na świecie. Nie wspomnę, że chodzi też o zyski z reklam, nie tylko wspieranie pana Trzaskowskiego. Debatę oglądają miliony widzów. Dlaczego jedna zagraniczna telewizja ma te zyski mieć. Ja się z tym nie zgadzam - mówił prezydent.  

Wyraził także nadzieję, że w Polsce będziemy mieli normalną, uczciwą debatę organizowaną przez wszystkie wielkie telewizje, do których będą mogły się dołączyć także i inne media, i będą mogły to na równych prawach transmitować. - Mam nadzieję, że będziemy mieli taką debatę, bo ona się wszystkim Polakom należy. Ja z góry zapowiadam, że absolutnie wezmę w takiej debacie udział. Uzgodnionej na cywilizowanych warunkach jednakowych dla wszystkich. I tutaj państwu solennie obiecuję. Jak wiecie, ja się debaty nie boję - oświadczył prezydent Duda.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM