Cisna ma dostać wóz strażacki za wysoką frekwencję. To jedyna gmina na Podkarpaciu, w której wygrał Trzaskowski
Podkarpacie to tradycyjnie już bastion Prawa i Sprawiedliwości. Z tendencji wyłamała się jednak gmina Cisna w Bieszczadach, w której - jako jedynej w regionie - pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał Rafał Trzaskowski. Jak wyglądało poparcie dla kandydatów w gminie? Na kandydata KO zagłosował 37,26 proc. uprawnionych. Drugie miejsce zajął Andrzej Duda z poparciem 26,23 proc., a trzecie Szymon Hołownia, na którego głos oddało 21,09 proc. wyborców.
Bitwa o wozy strażackie. W Cisnej były obawy
W rozmowie z rzeszowską "Gazetą Wyborczą" wójt gminy Renata Szczepańska przyznała, że Cisna to najmniejsza gmina na Podkarpaciu. - Z 1,8 tys. mieszkańcami. Nikt nie ma ich mniej od nas. To grupa, którą można logistycznie ogarnąć i zmobilizować, do udziału w jakiejś akcji - mówiła.
Dodała, że martwiła się, iż "jeśli będzie to jedyny wóz na Podkarpaciu, a w dodatku w jednej jedynej gminie, w której wygrał Trzaskowski, to będzie jakiś problem". - Ale o ironio losu, to dziesięć gmin, w których wygrał Trzaskowski, dostanie te samochody - podkreślała Szczepańska.
Ile osób zagłosowało w Cisnej? Do urn poszło w sumie 1854 osób z 2471 uprawnionych, co dało ponad 75-procentową frekwencję. Szczepańska zaprzecza też, iż to turyści wygrali dla Cisnej wóz strażacki. - Jeśli my mamy tysiąc mieszkańców uprawnionych do głosowania, a dopisze się nam 400 turystów, to frekwencja liczy się od 1,4 tys. Fakt, udział w wyborach przyjezdnych jest zawsze pewniejszy. Bo jeżeli już ktoś się dopisze, to na 95 proc. pójdzie. Ale gdyby nie mieszkańcy, na nic by się to zdało – zapewnia samorządowczyni.
Warto przypomnieć, że Cisna to także jedyna podkarpacka gmina, w której podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego PiS przegrał ze składającą się z PO, SLD, PSL, Nowoczesnej i Zielonych Koalicją Europejską. KE zdobyła wówczas 46,99 proc. poparcia. Na PiS zagłosowało 35,84 proc. wyborców.
Która gmina dostanie wóz strażacki?
W 10 na 16 gmin do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w niedzielnych wyborach wygrał Rafał Trzaskowski. To Czernica na Dolnym Śląsku, Osielsko w Kujawsko-Pomorskiem, Zabór w Lubuskiem, Nowosolna w Łódzkiem, Michałowice na Mazowszu, Łeba na Pomorzu, Stawiguda na Warmii i Mazurach, Suchy Las w Wielkopolsce i Rewal w Zachodniopomorskiem.
Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda wygrał natomiast w Godziszowie na Lubelszczyźnie, Żegocinie w Małopolsce, Praszce w Opolskiem, Kuleszach Kościelnych na Podlasiu, Koszarawie na Śląsku i Masłowie w Świętokrzyskiem.
Posłuchaj podcastu:
-
"Zetka" w pracy to nieznane dotąd zjawisko. "Potrzymaj mi kawę i patrz, jaki mogę być roszczeniowy"
-
Wybory prezydenckie w Turcji. Tuż przed drugą turą sondaże wskazały zwycięzcę
-
Pogrzeb Kacpra Tekieliego. Jest data i miejsce. Justyna Kowalczyk zaapelowała do uczestników
-
Ratownicy w Hiszpanii wydobyli mężczyznę w własnego domu. Nie wychodził z domu od początku pandemii
-
Monakolina K - naturalny sposób na walkę ze "złym" cholesterolem
- "Horror z happy endem", czyli życie i kariera Tiny Turner. "Ona to po prostu miała"
- Na jakie poparcie może liczyć PiS w koalicji z Kukiz'15? [SONDAŻ]
- Wielkie firmy siedzą na pieniądzach. Eksperci ostrzegają: Finansowy raj dobiega końca
- Ukraina ogłasza gotowość do rozpoczęcia kontrofensywy. To "historyczna szansa"
- Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Marlena Maląg podała kwotę