Trzaskowski rozmawiał z Hołownią na Facebooku. "Myślę, że to początek pięknej współpracy"

O ponadpartyjnej prezydenturze w specjalnej debacie organizowanej na Facebooku rozmawiali Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski, który w niedzielnych wyborach uzyskał ponad 30 procent głosów i przeszedł do drugiej tury, gdzie zmierzy się z ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą.
Zobacz wideo

Hołownia - który uzyskał trzeci wynik w wyborach i zapowiedział we wtorek powstanie stowarzyszenia o nazwie "Polska 2050" - zaapelował do kandydata Koalicji Obywatelskiej o uwzględnienie w swoim programie kilku punktów. 

Zdaniem Hołowni pierwsze minimum bezpartyjnej prezydentury powinno opierać się o trzy weta. - Weto demokratyczne, czyli zobowiązanie prezydenta, że nie podpisze żadnej ustawy, która nie przeszła normalnego cyklu legislacji, z konsultacjami społecznymi oraz oceną skutków prawną i finansową. To są rzeczy, które są elementarzem stanowienia prawa, ale w Polsce za rządów PiS nim być przestało - podkreślił Hołownia.

Zobacz wideo

Wskazał też na "weto zielone", czyli oczekiwanie, że prezydent RP "zawetuje każdą ustawę, która oddali nas od celu, jakim jest neutralność klimatyczna Polski w 2050 r., pogłębi kryzys wodny lub będzie naruszała czy wręcz dewastowała nasz skarb, jakim jest nasze środowisko naturalne". Jak dodał, jest to też "weto samorządowe", czyli oczekiwanie, że prezydent zawetuje każdą ustawę, która będzie dokładała zadań samorządu bez wskazania środków, z których mają być zrealizowane.

Rafał Trzaskowski podkreślił, że w pełni akceptuje 4 punkty programowe Szymona Hołowni w tym trzy weta - demokratyczne, samorządowe i zielone. Dodał też, że jeżeli wygra wybory to powoła Radę Samorządową przy prezydencie, a także doprowadzi do audytu w spółkach skarbu państwa. Obiecał weto dla wszystkich rozwiązań, które nas będą oddalały od neutralności klimatycznej

- Sam jestem samorządowcem, przejechałem całą Polskę wzdłuż i szerz, rozmawiałem z samorządowcami o ich problemach. Jestem przekonany ze rząd PiS i prezydent będą się starali niszczyć samorządy, to już widać jak się zachowywali w trakcie epidemii - tak odniósł się do weta samorządowego.

- Zawsze pracowałem z szerokim zapleczem, nie tylko politycznym, dopraszałem ekspertów, działaczy społecznych, ludzi, którzy z polityką nie mieli nic wspólnego. Zależy mi najbardziej na tym, żeby rozmawiać przede wszystkim o rozwiązaniach programowych - podkreślił. 

- Daję gwarancję, że moja kancelaria nie będzie kancelarią partyjną, ale nie chcę ustalać na twardo, kto będzie pełnił jaką funkcję - np. że nie będę współpracować z ekspertem, który kiedyś był w partii politycznej - powiedział jeszcze Trzaskowski.

Trzaskowski zaznaczył, że "na pewno szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego musi być ekspertem apolitycznym".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM