Duda z nieznaczną przewagą nad Trzaskowskim. Jak chcą głosować wyborcy wcześniejszych kandydatów? [SONDAŻ]

Na Andrzeja Dudę planuje zagłosować 49 proc. ankietowanych, natomiast jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 46,4 proc. - wynika z badania IBRiS na zlecenie portalu Onet.pl.
Zobacz wideo

Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie portalu Onet.pl wynika, że 49 proc. respondentów deklaruje, że chce zagłosować na ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę, natomiast 46,4 proc. na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Niezdecydowanych jest 4,6 proc. badanych.

Sondaż. Na kogo zagłosują elektoraty wcześniejszych kandydatów?

Sondaż wykazał, że 10 proc. wyborców Szymona Hołowni, niezależnego kandydata na prezydenta, który w pierwszej turze wyborów uzyskał 13,87 proc. i zajął trzecie miejsce, oddałoby swój głos na urzędującego prezydenta Polski, a 83 proc. na prezydenta Warszawy.

67 proc. wyborców Krzysztofa Bosaka poparłaby Andrzeja Dudę, a 27 proc. Trzaskowskiego. Spośród zwolenników Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) 13 proc. oddałby głos na urzędującego prezydenta, a 75 proc. na jego kontrkandydata, natomiast 25 proc. wyborców Roberta Biedronia (kandydat Lewicy) poparłoby Dudę, a 75 proc. Trzaskowskiego.

Sondaż. Jaka będzie frekwencja?

Na pytanie o chęć wzięcia udziału w głosowaniu, gdyby było w najbliższą niedzielę 5 lipca, odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 57,6 proc. respondentów, a "raczej tak" - 11,9 proc. Zdecydowanie "nie" wybrałoby się na głosowanie 15,6 proc. pytanych, a "raczej nie" 11,6 proc. 3,5 proc. stwierdziło, że nie wie.

Z badania IBRiS wynika również, że równo po 48 proc. badanych, którzy głosowali w pierwszej turze, wskazało, że w drugiej zagłosuje na Dudę i Trzaskowskiego. Natomiast ci, którzy nie byli głosować 28 czerwca, w 79 proc. zamierzają w drugiej oddać głos na prezydenta Polski, a w 21 proc. na prezydenta Warszawy.

Badanie przeprowadzono 1 lipca na próbie 1100 respondentów. Błąd oszacowania to 3 proc. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Posłuchaj podcastu: 

DOSTĘP PREMIUM