Andrzej Duda komentuje swoje słowa o szczepieniach. "Stop manipulacji"

Słowa ubiegającego się o reelekcję prezydenta na temat szczepień podczas "debaty" w Końskich wywołały lawinę komentarzy. Andrzej Duda odniósł się więc do sprawy. "Ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe" - napisał we wtorek na Twitterze prezydent. Dodał, że w przypadku innych chorób jak polio, gruźlica, szkarlatyna itp., "to zupełnie co innego".
Zobacz wideo

Podczas poniedziałkowej debaty w Końskich prezydent został zapytany o szczepionkę na Covid-19. Odpowiedział, że szczepionka na koronawirusa była jednym z tematów jego niedawnej wizyty w Stanach Zjednoczonych i rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Podkreślił, że jest współpraca obu krajów w tej sprawie.

- Nie ukrywam, że mam nadzieję, że rzeczywiście ten lek zostanie tam właśnie - w Stanach Zjednoczonych opracowany i że my dzięki tej współpracy będziemy tymi, którzy w pierwszej kolejności będą mogli z niego skorzystać - powiedział. - Kto współpracuje, kto współdziała, kto współuczestniczy w badaniach, w sposób oczywisty dla mnie jest uprawniony do tego, żeby być wśród tych pierwszych, którzy później korzystają z tego dobrodziejstwa - dodał.

- Jeżeli chodzi o szczepionkę. Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę - mówił. - Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - powiedział. 

- Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe" - oświadczył prezydent. - Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce - to jest jego osobista decyzja - dodał. 

Andrzej Duda zaznaczył, że czy to będzie lek czy szczepienia na koronawirusa, to w pierwszej kolejności powinien być on dostępny dla seniorów. - Bo oni są grupą największego ryzyka i powinien być dostępny nieodpłatnie - podkreślał.

Lawina komentarzy

Słowa ubiegającego się o reelekcję prezydenta wywołały lawinę komentarzy. 

Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" napisał na Twitterze: "Dla mnie wypowiedź PAD "Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych" jest najistotniejszą wypowiedzią tej kampanii. I popieranie tego przez polityków PiS pokazuje mi, ile jeszcze pracy przed edukatorami zdrowotnymi. Inaczej niebawem powrót odry, polio, gruźlicy".

Z kolei Kamil Dziubka z Onetu napisał: "Czy płaskoziemcy nie czują się lekko porzuceni przez PAD na rzecz antyszczepionkowców?"

Andrzej Duda tłumaczy

Po północy Andrzej Duda odniósł się na Twitterze do sprawy. "STOP MANIPULACJI! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruLlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa" - napisał Duda.

Posłuchaj podcastu: 

TOK FM PREMIUM