Duda: Zawsze miałem absolutnie pozytywny stosunek do UE. To "wyimaginowana wspólnota" już nie jest akutualna?

Zawsze miałem absolutnie pozytywny stosunek do UE, sam zabiegałem, abyśmy się stali częścią tej wspólnoty; dzisiaj w ogóle nie ma mowy o temacie wyjścia z Unii - powiedział Andrzej Duda. A jeszcze dwa lata temu w Leżajsku mówił, że Unia Europejska to "wyimaginowana wspólnota", z której niewiele dla nas wynika.
Zobacz wideo

Prezydent Duda prowadzi dziś kampanię na Lubelszczyźnie. Pytany był przez dziennikarzy m.in. o to, jaki ma stosunek do UE - czy jak do "wyimaginowanej wspólnoty, czy jak do wspólnoty celów i wartości".

- Zawsze miałem absolutnie pozytywny (stosunek do UE - PAP), dla mnie najważniejsze są polskie wartości, zawsze to podkreślałem i będę podkreślał. Jesteśmy członkiem UE, bardzo to cenię, sam wspierałem to, żebyśmy stali się członkiem UE, ale mam pełną świadomość, jestem realistą twardo stąpającym po ziemi, wiem o tym, że Unia jak każde stowarzyszanie państw, to jest splot różnych interesów, każde państwo ma tam swoje interesy i o swoje interesy bezwzględnie walczy i my Polacy też powinniśmy o swoje interesy walczyć - powiedział Andrzej Duda.

Pytany, czy scenariusz wyjścia Polski z UE jest zatem wykluczony, odparł: "Nie da się dzisiaj wyjść z UE inaczej niż przez referendum społeczne". - Nie ma w ogóle dzisiaj czegoś takiego jak wyjście z UE, więc nie ma w ogóle mowy o takim temacie (...). Nikt na ten temat w ogóle nie dyskutuje, żadna strona polskiej sceny politycznej w ogóle tego tematu nie podnosi - podkreślił urzędujący prezydent.

Andrzej Duda podkreślił też, że ostatnim przywódcą, który odwiedził Polskę tuż przez początkiem pandemii koronawirusa, był prezydent Francji Emmanuel Macron, a tematem rozmów była współpraca europejska i wyzwania związane z Brexitem. Prezydent przypomniał także, że niedawno wysłał list do przywódców europejskich, w którym zarysował obszary dyskusji nt. Europy i współpracy transatlantyckiej.

Unia Europejska to "wyimaginowana wspólnota"

Na cztery dni przed wyborami prezydent przekonuje, że "zawsze miał absolutnie pozytywny stosunek do UE". A niespełna dwa lata temu nazwał Unię "wyimaginowaną wspólnotą", z której niewiele dla nas wynika. Słowa te padły we wrześniu 2018 roku w Leżajsku.

Andrzej Duda wielokrotnie krytykował też sposób działania UE np. w kontekście relacji Unii z Gazpromem. Dostało się też UE od prezydenta za... żarówki. - Dlaczego na przykład w sklepie nie można w tej chwili kupić już zwykłej żarówki, można kupić tylko żarówkę energooszczędną? Bo UE zakazała. To są problemy, nad którymi zastanawiają się ludzie - mówił Andrzej Duda jesienią 2018, podczas wizyty w Belinie.

TOK FM PREMIUM