Nowy sondaż. Trzaskowski o włos przed Dudą. Nadal wielu nie wie, jak zagłosuje

Andrzej Duda o włos za Rafałem Trzaskowskim - tak wynika z nowego sondażu przed drugą tura wyborów prezydenckich dla TVN24.
Zobacz wideo

Jak wynika z nowego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 46,4 procent badanych zagłosowałoby w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. Andrzeja Dudę wskazałoby 45,9 procent respondentów. Aż 7,7 procent badanych nadal nie wie, na kogo zagłosuje w drugiej turze wyborów prezydenckich. 

Sondaż telefoniczny dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar w dniach 8-9 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 pełnoletnich osób. 

Prezydent z partii rządzącej? Raczej nie

Największy odsetek badanych woli, kiedy głowa państwa wywodzi się z innej opcji politycznej niż rząd; 48 proc. ankietowanych wolałoby prezydenta z innej opcji niż premier, co trzeci badany uważa, że głowa państwa powinna pochodzić z tej samej opcji co rząd - wynika z sondażu United Survey dla DGP i RMF FM.

W podziale na elektoraty Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego zaskoczeń nie ma. 64 proc. wyborców Dudy jest za tym, by prezydent wywodził się z tej samej opcji, co rząd, a tylko 18 proc. jest temu przeciwne. Natomiast 84 proc. elektoratu Trzaskowskiego popiera model, w którym prezydent i rząd są z różnych obozów, tylko 8 proc. chce odwrotnie.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM