Druga tura wyborów prezydenckich. Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza? Jak powinna wyglądać karta do głosowania?

W niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze? Co koniecznie trzeba wiedzieć na temat wyglądu karty do głosowania? I od kiedy obowiązuje cisza wyborcza?

O północy w piątek w całym kraju zacznie obowiązywać cisza wyborcza. To w związku z niedzielnym głosowaniem, w którym wybierzemy prezydenta Polski na kolejną 5-letnią kadencję.

W czasie ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych

Nie można m.in. rozwieszać ani zdejmować plakatów kandydatów czy organizować wieców poparcia. Za niestosowanie się do tych zasad grozi kara do 5 tysięcy złotych.

 - Także nie zobaczymy wyników sondaży. To jest surowo zabronione - sugerowanie sondażami, kto ma jakie poparcie. To jest czas na odpoczynek po kampanii - podkreśla pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. wyborów Rafał Miszczuk.

Za takie przewinienia grożą jeszcze wyższe kary - nawet do miliona złotych.

II tura wyborów. Godziny otwarcia lokali wyborczych

Głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca 2020 r. między godziną 7:00 a 21:00.

Jeśli głosowanie będzie przebiegać zgodnie z planem, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę tuż po zamknięciu lokali - czyli o godz. 21.

II tura wyborów. Jak będzie wyglądać karta do głosowania?

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, na terenie Polski karta do głosowania posiada dwie pieczęci. "Pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej jest nadrukowana na karcie i ma kolor czarny. Druga pieczęć, stawiana ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą, może mieć dowolny kolor. Karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg, co jest niezbędne dla umożliwienia oddania głosu osobom niewidomym" - czytamy na stronie PKW.

Również za granicą karta do głosowania musi posiadać dwie pieczęci. "Pieczęć urzędowa ambasady jest wydrukowana lub stawiana ręcznie. Druga pieczęć jest stawiana ręcznie przez właściwą Obwodową Komisję Wyborczą. Obie pieczęci mogą mieć dowolny kolor. Za granicą karta do głosowania nie ma ściętego rogu" - informuje PKW. 

Powyborczy poranek w TOK FM

Już teraz zapraszamy na poniedziałkowy wyborczy poranek w TOK FM. Od 6.30 do 12 wraz z zaproszonymi politykami, politologami i publicystami sytuację komentować będą Maciej Głogowski, Karolina Lewicka oraz Dominika Wielowieyska

Finałem będzie debata prowadzących Poranek Radia TOK FM prowadzona przez Macieja Głogowskiego. Start debaty o 11. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM