SONDAŻ EXIT POLL: Andrzej Duda przed Rafałem Trzaskowskim. Ale różnica jest minimalna!

W II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 50,4 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 49,6 proc. - tak wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu. Frekwencja miała wynieść 68,9 proc. - to byłby rekord w historii wyborów w III RP.

Według sondażowych wyników wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył w drugiej turze 50,4 proc. poparcia. Polaków, natomiast Rafał Trzaskowski 49,6 proc. Różnica między dwoma kandydatami wynosi więc 0,8 punktu proc., a to znacznie mniej, niż błąd statystyczny, który należy uwzględnić. Sam Ipsos zastrzegał, że wynik podany w niedzielę o godz. 21.00 od ostatecznych wyników głosowania może się różnić o ok. 2 pkt. proc. Telewizja TVN podaje, że według firmy Ipsos nie da się na tę chwilę wskazać zwycięzcy. 

Za kilka godzin można się spodziewać korekty wyników w oparciu o bardziej szczegółowe sondaże late poll. PKW w poniedziałek lub we wtorek powinna podać oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. 

Frekwencja - według sondażu Ipsos - wyniosła 68,9 proc. Oficjalne dane PKW na temat frekwencji na godzinę 17 mówiły o tym, że swój głos do tego czasu oddało już 52,1 proc. Polaków. To więcej niż w I turze. Jeśli dane podane przez Ipsos się potwierdzą, będzie to najwyższa frekwencja w wyborach w III RP. 

Wyniki drugiej tury wyborów. Czym jest exit poll?

Po godz. 21 stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Są o informacje o procentowym poparciu dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski w skali całego kraju oraz frekwencji wyborczej. Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Ipsos przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

Druga tura wyborów na prezydenta

Aby oddać ważny głos w niedzielnych wyborach należało postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Lokale wyborcze były otwarte od godz. 7 do 21; obowiązywały specjalne zasady sanitarne. W pierwszej kolejności obsługiwani byli m.in. seniorzy, kobiety w ciąży i niepełnosprawni.

DOSTĘP PREMIUM