Sondaż LATE POLL: Wzrosła przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim

Sondaż late poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP wskazuje, że Andrzej Duda zwiększył nieco przewagę nad drugim w wyborczym wyścigu Rafałem Trzaskowskim. Teraz polityków dzielą 2 punkty procentowe, a to więcej niż zakładany możliwy błąd w tym badaniu.

Przypomnijmy, według sondażu exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP - opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych - Andrzej Duda zdobył w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich 50,4 proc. głosów. Z kolei Rafał Trzaskowski osiągnął wyniki 49,6 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 68,9 proc.

Wyniki wyborów prezydenckich. Sondaż late poll

W nocy Ipsos podał wyniki wyborów z sondażu late poll - to badanie realizowane w dniu wyborów, podczas którego po zakończonym już głosowaniu specjalnie wyszkoleni ankieterzy oczekują na pierwsze - niekompletne jeszcze - wyniki wyborów podane przez losowo wybrane komisje wyborcze.

Według tego badania Andrzej Duda zdobył 50,8 proc. głosów. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 49,2 proc. wyborców. 

Kolejne wyniki, jeszcze bardziej precyzyjne, dają zwycięstwo Andrzejowi Dudzie, na którego miało zagłosować 51 proc. wyborców, podczas gdy na Rafała Trzaskowskiego - 49 proc. Ipsos zastrzega, że dopuszczalny błąd w tym badaniu jest mniejszy niż jeden punkt procentowy. 

Sondaże, a kiedy oficjalne wyniki wyborów?

Zakładając scenariusz optymistyczny oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poznamy w poniedziałek wieczorem, może w nocy z poniedziałku na wtorek. W wersji pesymistycznej będzie to wtorek godz. 23 - przekazała w piątek Państwowa Komisja Wyborcza.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM