"10 zł, hot dog, butelka piwa i pół litra wódki za głos". PKW o wykroczeniach związanych z wyborami

Liczba wykroczeń związanych z wyborami wynosi w tej chwili 382 - poinformował w niedzielę po południu przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Według danych PKW do niepokojących zdarzeń doszło m.in. w Kochanowicach, Częstochowie i Ujściu.

Jak podkreślił Marciniak, liczba wykroczeń "wynosi w tej chwili 382", ale są to "w zasadzie podobne sytuacje jak poprzednio". Dodał, że do niepokojącego zdarzenia doszło w miejscowości Kochanowice, gdzie policjanci "w bezpośrednim pościgu zatrzymali mężczyznę, który ściągnął flagę państwową zamieszczoną na dachu budynku urzędu gminy i rzucił ją na ziemię". Uznano, że dokonał znieważenia flagi państwowej. - W toku dodatkowych czynności ustalono, że ten sam mężczyzna dokonał zerwania plakatu z wizerunkiem kandydata na urząd prezydenta - powiedział Marciniak.

II tura wyborów. "Chciał zabrać kartę i zastanowić się w domu"

Przewodniczący PKW jako kolejny przykład wymienił zdarzenie, do którego doszło w Częstochowie. - Wyborca po pobraniu karty do głosowania wyszedł z nią z lokalu wyborczego, twierdząc, że zastanowi się w domu nad wyborem kandydata i wypełnioną przyniesie z powrotem - podał.

Marciniak wspomniał także o sytuacjach w Ujściu, gdzie "ok. godz. 8 mężczyzna, będąc w stanie nietrzeźwości, krzycząc i nagrywając wyborców, zakłócił pracę komisji wyborczej" oraz w Sochaczewie, w którym "nieznany mężczyzna poruszający się samochodem osobowym zaproponował innemu mężczyźnie pieniądze w kwocie 50 zł, do tego butelkę piwa oraz wódkę w zamian za oddanie głosu na określonego kandydata".

- W toku podjętych czynności ustalono, że mężczyzna w zamian za oddanie głosu zgodnie z oczekiwaniami innego mężczyzny przyjął pieniądze w kwocie 10 zł, jedną butelkę piwa, hot doga i pół litra wódki - powiedział szef PKW.

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM