Minimalna różnica między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim. Ile to głosów?

0,8 punktu pracentowego, czyli około 162 tysiące głosów - taka jest różnica między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim według sondażowych wyników drugiej tury wyborów. Kto wygrał wybory? Różnica jest zbyt mała, by w tej chwili to stwierdzić.
Zobacz wideo

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Według Ipsos wynik ten od ostatecznych wyników PKW może się różnić o ok. 2 pkt. proc. Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła - według tego samego sondażu - 68,9 proc.

Wyniki drugiej tury. Różnica jest minimalna

Różnica między kandydatami jest minimalna i wynosi 0,8 punktu procentowego. "0,8 pp to mniej niż 200 tysięcy głosów różnicy. Ten wieczór dopiero się zaczyna" - napisał na Twitterze dziennikarz TVN 24 Konrad Piasecki. 

Według naszych wyliczeń przy frekwencji podanej przez Ipsos różnica 0,8 punktu procentowego to około 162 tysięcy głosów. 

Kto wygrał wybory? Na razie nie wiadomo

Główne telewizje, które zamówiły sondaż, w różny sposób informowały o jego wyniku. W TVN zaznaczono, że sam Ipsos nie jest w tej chwili w stanie ogłosić zwycięzcy wyborów, bo różnica jest zbyt mała. Z kolei TVP zwycięzcą wyborów ogłosiło Andrzeja Dudę. Sam starający się o elekcję prezydent stwierdził, że wygrał drugą turę.

Około godziny 1:30 spodziewane są wyniki late poll, które są dokładniejsze. Zakładając scenariusz optymistyczny oficjalne wyniki wyborów prezydenckich poznamy w poniedziałek wieczorem, może w nocy z poniedziałku na wtorek. W wersji pesymistycznej będzie to wtorek godz. 23 - przekazała w piątek Państwowa Komisja Wyborcza.

DOSTĘP PREMIUM