Jak powinna wyglądać druga kadencja Dudy? "Prezydent powinien robić wszystko odwrotnie niż w kampanii"

Druga kadencja Andrzeja Dudy przypadnie na czas wyjątkowy dla Polski. - Po pierwsze, jesteśmy w recesji. Po drugie, ten kryzys jest najbardziej brutalny i okrutny od II wojny światowej, a przez kampanię udało się stworzyć wrażenie, że Polska nie jest nim dotknięta. Zapudrowano rzeczywistość - mówił w TOK FM Jan Krzysztof Bielecki. Sugerował też, co Andrzej Duda powinien robić po wygranych wyborach.
Zobacz wideo

Jak poinformowała dziś Państwowej Komisji Wyborczej, według cząstkowych nieoficjalnych danych Andrzej Duda zdobył 51,21 proc. poparcia, a Rafał Trzaskowski 48,79 proc. Wciąż czekamy na dane z kilku komisji, ale - jak podał przewodniczący PKW - one nie zmienią ostatecznego wyniku. To oznacza, że prezydentem przez kolejne pięć lat będzie Andrzej Duda.

Maciej Głogowski pytał swojego gościa Jana Krzysztofa Bieleckiego, od czego prezydent Duda powinien zacząć swoje rządzenie. - Wszystko, co miłe i przyjemne dla rządzenia, się w Polsce skończyło - odpowiedział były premier na początek. Jak wyjaśnił, "trzeba będzie wziąć współodpowiedzialność za tłumaczenie Polakom wielu trudnych rzeczy". - Po pierwsze, jesteśmy w recesji. Po drugie, ten kryzys jest najbardziej brutalny i okrutny od II wojny światowej, a przez kampanię udało się stworzyć wrażenie, że Polska nie jest nim dotknięta. Zapudrowano rzeczywistość - ocenił gość TOK FM.

Bielecki przypomniał, że w czasie kampanii urzędujący prezydent bardzo dużo mówił o 13. emeryturze, o zwiększaniu świadczeń dla obywateli. - A my naprawdę mamy poważny problem. Ale jest niezwykle atrakcyjna oferta dla układu rządzącego, w postaci europejskiego planu odbudowy i nowej perspektywy budżetowej. To deszcz pieniędzy, manna z nieba, która powinna za kilka miesięcy dotrzeć do Polski. Potrzebujemy tego jak tlenu - podkreślił. Oczywiście nie można zapominać, że pieniądze, które będzie rozdzielać Bruksela, będą miały związek z przestrzeganiem przez poszczególne kraje zasad praworządności. A z tym - za czasów rządów PiS i Andrzeja Dudy - Polska miała kłopot. - Będą się oczywiście pojawiały pytania o praworządność, ale byłoby zbrodnią, żeby władza z tego (z pieniędzy unijnych - red.) nie skorzystała - uważa były premier.

- Gdzie w pierwszą podróż powinien pojechać Andrzej Duda? - pytał Maciej Głogowski. - Według mnie prezydent powinien robić teraz wszystko odwrotnie jak w kampanii. W kampanii był antyniemiecki, to dziś powinien stwierdzić, że Trójkąt Weimarski (stworzony przez Niemcy, Francję i Polskę) to wspaniała szansa na usytuowanie Polski w centrum Europy i wpływanie na jej losy. Może spróbować zaprosić do Polski liderów Trójkąta Weimarskiego. Nie wiem, czy to się uda. Ale trzeba "podpiąć się" pod tę inicjatywę, mówić, że znów jesteśmy w centrum Europy i chcemy - w ramach planu odbudowy - stworzyć silną, zieloną, cyfrową Europę - uważa Jan Krzysztof Bielecki.

Posłuchaj całej rozmowy Macieja Głogowskiego z Janem Krzysztofem Bieleckim.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM