Wyniki wyborów prezydenckich. PKW podaje nowe dane. Minimalnie spada przewaga Dudy nad Trzaskowskim

Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. - wynika z informacji podanych na internetowej stronie PKW na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów.
Zobacz wideo

PKW podała po południu na swej stronie internetowej wyniki II tury wyborów prezydenckich z 99,98 proc. obwodów. Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda otrzymał 51,12 proc. głosów, a kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski - 48,88 proc.  Według danych z 99,98 proc. obwodów frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 67,97 proc.

W poniedziałek po południu brakuje jeszcze danych z czterech na jedenaście obwodów głosowania w wyborach prezydenckich w Wielkiej Brytanii - wynika z informacji dostępnych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Wyników nie ma jeszcze z dwóch obwodów w Londynie i z dwóch w Manchesterze.

Kto wygrał wybory? PKW nie ma wątpliwości

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował po godzinie 8 rano, że według cząstkowych nieoficjalnych danych z godziny 7:58, na urzędującego prezydenta oddano 10 413 094 głosy, a to oznacza 51,21 proc. oddanych głosów.  Jak poinformował Sylwester Marciniak, szef PKW, na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 9 921 219 osób, co stanowi 48,79 proc. głosów oddanych w niedzielnych wyborach. Szef PKW poinformował, że brakujące dane nie będą mieć wpływu na ostateczny wynik wyborów prezydenckich. - Nawet biorąc pod uwagę dużą liczbę wyborców np. w Wielkiej Brytanii i w Brukseli (z obwodów z tych miejsc nadal nie ma protokołów - red.), to niewątpliwie ta ilość wyborców nie wpłynie na zmianę w sposób znaczący wyników wyborów. Nie są to takie liczby, które spowodowały zmianę wyników - stwierdził rano Marciniak.

Wybory prezydenckie. Pierwsze sondażowe wyniki

Przypomnijmy, według sondażu late poll przygotowanego przez Ipsos na zlecenie TVN, TVP i Polsatu obu kandydatów dzieliły 2 punkty procentowe. Wyższe poparcie zgromadził Andrzej Duda. Na obecnego prezydenta zagłosowało 51 proc. wyborców, a na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - 49 proc.

Frekwencja, według danych z sondażu late poll, wyniosła 67,9 proc.

Pierwsze sondaże dawały Andrzejowi Dudzie zaledwie 0,8 punktu procentowego przewagi nad Rafałem Trzaskowskim. Przy pierwszej sondażowej frekwencji 68,9 proc. podanej około godz. 21 różnica ta wynosiła nieco ponad 160 tys. głosów. Kolejne wyniki late poll pokazały powiększenie przewagi przez Andrzeja Dudę do 1,6 punktu procentowego. Jeszcze dokładniejsze badanie, którego wyniki podano ok. 2 w nocy, tę różnicę powiększyły do dwóch punktów procentowych.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM