Ta mapa pokazuje inny obraz wyborów. "Polska na pół? Zabory? Rzeczywistość nie jest tak prosta"

Im dalej na południowy wschód, tym wyższe poparcie dla Dudy - taki uproszczony wniosek można było wyciągnąć z map pokazujących rozkład głosów według województw. Czy mapy oparte na podziale na gminy dają lepsze wyobrażenie o preferencjach wyborczych Polaków?

Rafał Trzaskowski wygrał w 10 województwach, a Duda w 6 - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Na mapie opublikowanej na stronie PKW można zobaczyć, jak duże były różnice między kandydatami w każdym z województw:

Podział wg województwPodział wg województw PKW

Nieco inną perspektywę ukazują mapy opublikowane na Twitterze przez agencję CEC Government Relations. Widać na nich, jak każdy z kandydatów poradził sobie w poszczególnych gminach:

"'Polska podzielona równo na pół', 'widać zabory', "wschód vs zachód'. Rzeczywistość polityczna nigdy nie jest tak prosta, jak efektowne tezy publicystyczne" - tak skomentował mapę z podziałem na gminy dziennikarz "DoRzeczy" i wp.pl Marcin Makowski.

Czy można jednak powiedzieć, że takie mapy pokazują "prawdziwszy" obraz tego, jak rozkładały się głosy? Nie do końca. Jak słusznie napisał w komentarzach do wpisu Makowskiego użytkownik Twittera podpisujący się jako "Zaniepokojony": "Gmina, gminie nie równa. W jeden mieszkają tysiące w innej dziesiątki tysięcy obywateli. Dlatego odniesienie do województw jest bardziej obrazujące rzeczywistość". 

Obu wersjom wyborczej mapy można również zarzucić choćby to, że nie uwzględniają głosów zza granicy. Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich wyglądają następująco: Andrzej Duda zdobył w drugiej turze 10 440 648, czyli 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 10 018 263 czyli 48,97 proc. głosów

DOSTĘP PREMIUM