Cezary Tomczyk: Szykujemy protest wyborczy do Sądu Najwyższego

Komitet Wyborczy Rafała Trzaskowskiego szykuje protest wyborczy do Sądu Najwyższego. Jak zapowiedział szef sztabu kandydata KO na prezydenta, protest pokaże "systemowe nieprawidłowości przy przeprowadzeniu wyborów" prezydenckich.
Zobacz wideo

Jak zapowiedział Cezary Tomczyk, protest dotyczyć będzie m.in. nieprawidłowości przy głosowaniu korespondencyjnym, które dotyczyło Polaków mieszkających poza granicami Polski. - Tam kilkaset tysięcy ludzi nie mogło zagłosować, kilkaset tysięcy polskich obywateli zostało pozbawionych prawa do głosowania - powiedział Tomczyk, dodając, że było 170 tysięcy głosów nieważnych i 110 tysięcy pakietów, które nie wróciły albo wróciły z błędami.

Szykowany protest ma pokazać "systemowe nieprawidłowości przy przeprowadzeniu wyborów" prezydenckich". Jak podkreślił Tomczyk, "z całej Polski płyną sygnały" o tym, że w wielu miejscach "ludzie zostali odesłani z kwitkiem z komisji wyborczych, na wielu kartach nie było pieczęci", a w niektórych miejscach ludzie nie mogli dopisać się do spisu wyborców i zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania.

- Mamy ogromne wątpliwości co do całego systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o wybory w Polsce i każda z tych nieprawidłowości musi być rozpatrzona indywidualnie - powiedział szef sztabu Rafała Trzaskowskiego. I dodał, że został stworzony "cały system, aby Andrzej Duda mógł wygrać wybory". - Ten system opierał się tak naprawdę o Telewizję Polską i Jacka Kurskiego. Dzisiaj z całą pewnością można powiedzieć, że to nie Andrzej Duda wygrał wybory, a Jacek Kurski" - stwierdził polityk.

Jak złożyć protest wyborczy? KO proponuje pomoc

Jak poinformowała Barbara Nowacka, w związku z licznymi sygnałami dotyczącymi nieprawidłowości,  reagując na "gniew społeczny przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego proponują "wspólne działania na rzecz kontroli uczciwości wyborów i protestów wyborczych'". - Dlatego przygotowaliśmy specjalną stronę www.protestwyborczy2020.pl. Na tej stronie znajdziecie państwo wszystkie możliwe formularze i instrukcje, tak żeby albo samodzielnie złożyć protest albo wypełnić przygotowany przez nas formularz - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Nowacka dodała, że sztab Trzaskowskiego służy wszelką pomocą prawną i logistyczną w zakresie protestów wyborczych - strona internetowa jest skierowana do wszystkich wyborców w kraju i zagranicą tak, aby każdy przy wykorzystaniu znajdujących się tam informacji mógł, albo złożyć osobiście protest wyborczy, albo zwrócić się do sztabu z informacjami o nieprawidłowościach.

Na złożenie protestów wyborczych czasu jest niewiele - trzy dni od momentu ogłoszenia wyników wyborów przez PKW. Czyli termin minie w czwartek.

TOK FM PREMIUM