Prokrastynacja - co to jest i jak się jej pozbyć? Dr Wypych tłumaczy, jak pogarsza jakość naszego życia

- Prokrastynacja to irracjonalne odkładanie pewnych działań - powiedział w TOK FM dr Marek Wypych. Wskazał, że problem dotyczy od 15 do 20 procent społeczeństwa. Czy to lenistwo, czy zaburzenie?

Dr Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN był gościem Karoliny Głowackiej.

Naukowiec podkreślił, że prokrastynacja to coś zupełnie innego niż przemyślane odkładanie jakichś zadań na później. - Prokrastynacja polega na tym, że chcemy coś zrobić, powinniśmy coś zrobić, a nie robimy tego. Więc jest to zachowanie irracjonalne - powiedział dr Marek Wypych.

W przypadku studentek i studentów odsetek osób, które mają problem z prokrastynacją, jest nawet wyższy. - To wynika prawdopodobnie z tego, że studenci mogą sobie na więcej pozwolić - powiedział dr Wypych. - Jak to było? "Nie ma spiny, bo zawsze są drugie terminy" - zażartowała Karolina Głowacka, gospodyni audycji.

Prokrastynacja a lenistwo

Dziennikarka zapytała, czym prokrastynacja różni się od lenistwa. - Lenistwo polega na tym, że nie chce mi się, nie robię i jest mi z tym dobrze. W przypadku prokrastynacji często jest tak, że osoby się stresują tym, że czegoś nie robią. Cierpią z tego powodu - wyjaśnił gość TOK FM.

Jednocześnie zauważył, że sama prokrastynacja bywa wyjaśniana jako mechanizm unikania stresu związanego z realizacją jakiegoś działania. Osoba, która prokrastynuje może być bardzo zapracowana, ale zajmować się nie tym, co wie, że powinna robić. - Nie znam żadnego lenia, ale znam wielu prokrastynatorów - powiedział dr Marek Wypych.

Prokrastynacja a nieodpowiedzialność

Karolina Głowacka zapytała, czy w takim razie prokrastynacja jest  nieodpowiedzialnością, skoro odkładamy coś na ostatnią chwilę, wiemy, że zarwiemy noc, a projekt lub zadanie będą gorzej wykonane, niż wtedy, gdybyśmy realizowali je na spokojnie. - Gdy patrzymy na taką osobę z zewnątrz, możemy uznać, że jest nieodpowiedzialna. Jeśli z wewnątrz, zastanawiamy się, dlaczego tak robi - odparł dr Wypych.

- Wielu prokrastynatorów żyje w stresie. Mają do siebie pretensje o to, że "nie dowożą" lub "dowożą" w ostatniej chwili, albo "dowożą gorzej". A nawet jeśli nie "dowożą gorzej", to i tak przez to, że jest to w ostatniej chwili, to się frustrują i obiecują sobie, że następnym razem wszystko zrobią w terminie, a potem w kółko to samo - dodał.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu!

  • Po czym poznać, że mamy tendencję do prokrastynacji?
  • Czy prokrastynacja jest związana z cechami osobowości?
  • Jak prokrastynacja wpływa na jakość życia i samoocenę?
Czy masz tendencję do prokrastynacji?

DOSTĘP PREMIUM