USA. Zmarł twórca pierwszego przenośnego kalkulatora

Nie żyje Jerry Merryman, jeden z trzech wynalazców, którzy skonstruowali pierwszy przenośny kalkulator elektroniczny. Zmarł w Dallas, w wieku 86 lat.
Zobacz wideo

Marryman zmarł 27 lutego w szpitalu z powodu komplikacji wynikających z choroby serca i nerek. Informację podała jego pasierbica, Kim Ikovic.

USA. Twórca pierwszego kalkulatora kieszonkowego nie żyje

Jerry Merryman był jednym z trzech naukowców, zatrudnionych w mieszczącej się w Dallas firmie Texas Instruments, którym przypisuje się opracowanie i skonstruowanie pierwszego przenośnego kalkulatora. Zespół pracował pod kierownictwem Jacka Kirby'ego, który utorował drogę do powstania dzisiejszych komputerów wynalazkiem obwodu scalonego. Za ten wynalazek został uhonorowany nagrodą Nobla. Trzecim członkiem zespołu był James Van Tassel.

Prototyp przenośnego kalkulatora, ktory skonstruowali w 1967 r., jest obecnie jednym z eksponatów w Smithsonian Institution. Mimo że doradzano im wówczas natychmiastowe opatentowanie wynalazku, wniosek patentowy został przez nich zgłoszony dopiero w 1974 r.

Jerry Merryman, niespotykanie błyskotliwy człowiek

Vernon Porter, który pracował niegdyś z Merrymanem w Texas Instruments, powiedział, że "Merryman był najbłyskotliwszym człowiekiem jakiego kiedykolwiek spotkałem, absolutnie wyjątkowym". Wynalazca był też znany z niezwykłego poczucia humoru i koleżeńskości.

Inny były kolega zmarłego naukowca, Ed Mills, ujawnił, że Merryman opracował przełomowy projekt układu scalonego w zaledwie trzy dni.

TOK FM PREMIUM