Kazimierz Pułaski był kobietą? "Nauka nie lubi takich prostych rozgraniczeń"

- W biologii w ogóle jakiekolwiek cechy charakteryzują się tym, że nie są zero-jedynkowe - tłumaczyła w TOK FM dr Martyna Molak-Tomsia, badaczka antycznego DNA. Komentowała w ten sposób doniesienia o tym, iż szkielet Kazimierza Pułaskiego miał cechy kobiece.
Zobacz wideo

Polskie media obiegły sensacyjne tytuły powołujące się na badania naukowców z Georgia Southern University, którzy mieli odkryć, że Kazimierz Pułaski był kobietą. 

Badacze analizowali szkielet - najprawdopodobniej - Pułaskiego i stwierdzili, że ma on pewne cechy kobiece. - Co to znaczy? - pytała w TOK FM Karolina Głowacka

Jak tłumaczyła dr Martyna Molak-Tomsia, badaczka antycznego DNA z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie, dokonana przez naukowców analiza antropologiczna na podstawie zachowanych kości wykazała, że w antropologicznym sensie szkielet należał do kobiety. Według badaczy budowa miednicy, szczęki i twarzoczaszki wygląda na kobiecą. 

- Ze szkieletu pobrano także materiał genetyczny - nie do końca wiadomo, co genetycznie przebadano, ale w mediach popularnych padła informacja, że genetycznie ten szkielet jest kobietą - wyjaśniała specjalistka. Co ważne, informacja o "odkryciu" została opublikowana w mediach, jeszcze zanim dostępna była praca badawcza na ten temat. 

Dr Graff zbadała mężczyzn z alternatywnej prawicy. "Mają oni obsesję na punkcie płci"

"To nie jest takie proste"

Dr Martyna Molak-Tomsia tłumaczyła jednak, że każda cecha biologiczna - a więc np. przypisanie kości do płci żeńskiej - "ma jakąś rozpiętość". - W biologii w ogóle jakiekolwiek cechy charakteryzują się tym, że nie są zero-jedynkowe. W przyrodzie w zasadzie nic nie kończy się taką ostrą granicą. Granice między kobietą i mężczyzną są tak naprawdę bardzo złożone i płynne. Nic nie jest tak proste, jakby się chciało na początku to uznawać - podkreśliła. 

- A z perspektywy genetyka? Czy na podstawie DNA można stwierdzić, że ktoś był kobietą czy mężczyzną? - pytała Karolina Głowacka. 

Specjalista zaznaczyła, że z genetycznego punktu widzenia, "jeśli Kazimierz Pułaski miał dwa chromosomy X w takim w miarę pełnym wymiarze i nie miał chromosomu Y, który jest chromosoem, który mają generalnie tylko mężczyźni, to można powiedzieć, że genetycznie była to kobieta". 

- Ale też nie jest to takie proste, bo czasami bywają jakieś zmiany w genomie, które powodują, że na przykład pojedynczy gen z chromosomu Y, wskakuje na chromosom X i mimo tego, że ma się dwa pełne chromosomy X, to pojawia się ten dodatkowy gen, który powoduje, że dana osoba jest właściwie mężczyzną. To jest trudne do jednoznacznego określenia. Nauka nie lubi takich prostych rozgraniczeń - podkreśliła. 

Tłumaczyła, że jest to kwestia tego, co uzna się za bycie mężczyzną lub kobietą. - Wydaje mi się, że skoro Kazimierz Pułaski czuł się mężczyzną, to można powiedzieć, że w takim razie był mężczyzną - swierdziła.

Jej zdaniem tak naprawdę wartością przeprowadzonych badań jest to, że pokazują, iż świat nie jest czarno-biały. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • jak wiele antyczego DNA się zachowuje?
 • ile jesteśmy w stanie odczytać z DNA?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Kazimierz Pułaski był kobietą? "Nauka nie lubi takich prostych rozgraniczeń"
Zaloguj się
 • feelek

  Oceniono 5 razy 5

  " To co? Może jeszcze będziecie twierdzić, że Curie- Skłodowska też była kobietą??? "

 • adaw73

  Oceniono 4 razy 4

  Kopernik też była kobietą?

 • 1teston

  Oceniono 4 razy 4

  nawet Witkacy okazał się starą ukrainką a Kopernik była kobietą...

 • czarnyminio

  Oceniono 6 razy 4

  A jak jeździł na koniu? Bokiem jak dama czy za przeproszeniem okrakiem jak było nie było ojciec kawalerii amerykańskiej.

 • tkslazek

  Oceniono 9 razy 3

  Chrobry był kobieta.
  Tak jak Michnik!
  Tyle że Michnik, jak wiadomo, jest Polką, co to z mlekiem matki wyssała nienawiść do Żydów... czy jakoś tak

 • beksinski

  Oceniono 3 razy 3

  "Panie, to gdzie ja teraz mieszkam?"

 • prezes Szatni hotelowej

  Oceniono 7 razy 3

  Cha cha cha normalnie już drugi raz bredzą na ten temat, A może jakiś ówczesny dr Gojdź już wtedy robił operacje zmiany płci i plastyczne ha ha ha dobre, trzeba jankesów podpuścić aby sprawdzili szkielet Napoleona może....

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Wlasnie dochodzimy do sciany za ktora zaczyna sie koniec cywilizacji bialego czlowieka. Jakas garstke kretynow znalazla jakis szkielet i zamiast zgodnie z racjonalizmem zachodu uznac iz jest szkielet kobiety wiec nie odpowiada poszukiwanemu nagiela rzeczywistosc do ideologii. Stawiam teze z tego juz nie wyjdziemy i powiem szczerze iz dobrze iz zwolna bede sie zegna, z tym swiatem chybe nie moglbym patrzec na rzez tego swiata z ktorego kiedys moglismy byc dumni.

 • tacx

  Oceniono 4 razy 2

  Jeśli to rzeczywiście szkielet Pułaskiego to mógł mieć zespół Klinefeltera i wcale nie musiał być kobietą. mógł tez mieć uszkodzone jądra w młodości (gruźlica?), guza przysadki mózgowej i wiele innych schorzeń zaburzających panel hormonalny i w rezultacie kształtowanie koścca. Są to zmiany nieodwracalne więc zmiany te musiały zajśc w młodości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX