Co cię nie zabije, to cię wzmocni? Ekspert rozprawia się z motywacyjnymi mitami

- Większość badań pokazuje, że wydarzenia traumatyczne nas osłabiają, nie wzmacniają. Dzieje się tak w 70 procentach przypadków, a tylko w 30 procentach występuje efekt wzmocnienia - argumentował w TOK FM trener Rafał Żak.
Zobacz wideo

- Jest założenie, że jeśli przeżywamy coś, co jest dla nas trudne i ciężkie, to nas uodparnia. To podejście jest bardzo optymistyczne, fajnie jest myśleć tak o trudnych sytuacjach, że one nas czegoś uczą na przyszłość, a na dodatek nas jeszcze wzmacniają - mówił w TOK FM Rafał Żak, trener, mówca, autor książek.

Dziennikarka TOK FM Marzena Mazur dodała, że dzieje się tak, ponieważ lubimy myśleć, że świat i życie mają sens. Trener stwierdził, że każdy z nas zna opowieść kogoś, kto przeżył coś trudnego, z pogranicza życia i śmierci, na przykład trudną chorobę. Kiedy już z niej wyszedł opowiadał, że to go wzmocniło, a my się zapewne właśnie do takich przykładów przyzwyczajamy. 

- Potrzebujemy trochę traumy, żeby doceniać rzeczy pozytywne. Ci, którzy nie przeżyli traumy na przestrzeni ostatnich pięciu lat, niżej oceniają swój poziom szczęścia. A z drugiej strony, czy to rzeczywiście wzmacnia? Ludzie niekoniecznie są silniejsi, po ciężkich przejściach - tłumaczył, wskazując na badania, pokazujące, że bardziej szczęśliwe są osoby, które na przestrzeni kilku lat miały minimalne, doświadczenia negatywne. 

- Jest takie świetne zdanie, które powiedział kiedyś psycholog Jacek Walkiewicz. Stwierdził, że co cię nie zabije, to cię nie zabije, a to, czy cię wzmocni to się dopiero później okaże. Większość badań pokazuje, że wydarzenia traumatyczne nas osłabiają, nie wzmacniają. Dzieje się tak w 70 procentach przypadków, a tylko w 30 procentach występuje efekt wzmocnienia - podkreślił. 

Kawałek za strefą komfortu jest strefa paniki

Ekspert przytoczył wyniki badań na 600-osobowej grupie osób, które straciły pracę. - Sam fakt utraty pracy zwiększa szanse na epizod depresyjny o 20 procent - podkreślił. Co dowodzi, że trudne przeżycia nas raczej osłabiają. Mimo tego, że często myślimy inaczej, a za wzór bierzemy osoby, które od młodości musiały walczyć "o swoje". - Tak bardzo przyzwyczajamy się do jednostkowych historii wielkich ludzi, którzy mieli trudne dzieciństwo, że potem wydaje nam się, że jest to pewien wzorzec. Nie zauważamy tych wszystkich, którzy również mieli trudne dzieciństwo, ale ich to na tyle nie wzmocniło, że nie zakończyli tego życia sukcesem - argumentował Rafał Żak.

Marzysz o podróży wehikułem czasu? Twój mózg daje taką możliwość [fragment książki "Mózg. Władca czasu"]

Opowiedział też, co sądzi o stwierdzeniu, że korzystne jest wychodzenie poza strefę własnego komfortu.
- Od lat mam przekonanie, że koncepcję strefy komfortu wymyślił mój tata. Kiedy uczył mnie jeździć na rowerze, odkręcił boczne kółka i powiedział: jedź. Dla niego to był wystarczający instruktaż. Przewróciłem się dwa razy i rzuciłem rower na wiele tygodni. I to jest opis tego, co się dzieje, jak my wyrzucamy ludzi ze strefy komfortu. Kawałek dalej za strefą rozwoju jest strefa paniki - tłumaczył gość TOK FM.

"Leserzy się nie wypalają"

Kolejny mit, z którym Żak się rozprawił to "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia". - Osoby, dla których praca jest pasją, bardziej się angażują, ale te osoby, które bardziej się angażują, szybciej się wypalają. Leserzy się nie wypalają. Badania pokazują też, że nawet ci, dla których praca jest pasją, przez większość czasu jej nie lubią - stwierdził.

Następna "legenda" według eksperta dotyczy tego, że zwycięzcy nigdy nie rezygnują, a te osoby, które  rezygnują, nigdy nie wygrywają. - Wychwala to determinację w dążeniu do celu. Okazuje się jednak, że osoby, które mają wysokie poczucie własnej wartości, wysokie poczucie podejmowania własnych decyzji, mają też zwiększony współczynnik trwania w błędzie. Później zauważają symptomy, że powinny się wycofać, trwają w niemądrych pomysłach - zauważył.

O dobrej motywacji, czyli o wszystkim, co nie jest papką prostych i łatwych "recept na sukces". "Dobra praca"

Dziennikarka dostrzegła też, że wiąże się to z psychologicznym mechanizmem pułapki poniesionych kosztów. Mamy z nią do czynienia nie tylko w biznesie, ale także na poziomie osobistych zachowań.  Większość z nas nie wychodzi z kina, nawet jeśli film nam się nie podoba. 

Kolejna "motywacyjna bzdura", z którą rozprawił się ekspert to "zmień własne myśli, a zmienisz własny świat". - Założenie, że jeśli o czymś pomyślisz, to będziesz w stanie to osiągnąć. To wizualizacja w złej formie. Wizualizacja tego momentu, w którym osiągnę sukces i wiara w to, że wtedy będę bliżej niego. Zmieniając własne myśli, zmieniasz realistyczne podejście do świata - przestrzegał trener. 

DOSTĘP PREMIUM