Są grupy krwi, które komary lubią bardziej? Ekspert: To się potwierdza

Kleszcze, komary i meszki w tym roku wyjątkowo dają się nam we znaki. Nie dość, że jest ich więcej, zdają się też być odporne na różnego rodzaju środki owadobójcze. Jak się przed nimi chronić? O tym w TOK FM mówił Damian Okruciński - lekarz i autor bloga Lekarzpodroznik.pl.
Zobacz wideo

Ze względu na ocieplenie klimatu, kleszczy w Polsce jest coraz więcej, a co za tym idzie - wzrasta także liczba ukąszeń i zachorowań na przenoszone przez te pajęczaki choroby. Z tego względu coraz częściej mówi się o szczepionkach, które przed takimi zachorowaniami mogą nas uchronić. Dr Okruciński wskazał, że warto je stosować. Choć należy pamiętać, że szczepionki nie gwarantują tego, że kleszcz nas nie ukąsi. Jeśli będzie chciał - zrobi to, ale dzięki szczepionce znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu.

Środki na komary - czy działają?

Jeśli chodzi zaś o walkę z komarami - w tym roku jest ona wyjątkowo trudna. Jak informowaliśmy w TOK FM wielokrotnie, w niektórych miejscach Polski można mówić o prawdziwej pladze. Co gorsza, owady zdają się być także bardziej odporne na różnego rodzaju detergenty.

Dr Okruciński zastrzega, że przed komarami chronić się trzeba i nie ma na to innego sposobu niż właśnie środki owadobójcze. Na rynku jest ich obecnie bardzo dużo. - Jedne bardziej naturalne, inne bardziej chemiczne. Najlepsze są niestety te chemiczne. One przynoszą lepsze efekty i dłużej działają. Niektóre utrzymują się nawet wtedy, gdy delikatnie się zamoczymy lub oblejemy wodą - wskazał.

Jak dodał, najlepsze detergenty to takie, które zawierają ikarydynę - są skuteczne i przede wszystkim nieszkodliwe, także dla dzieci.

Prowadzący audycję Przemysław Iwańczyk zauważył, że komary często gryzą nas podczas piknikowania czy grillowania. - Wówczas widzimy sytuacje, że ktoś smaruje się detergentem na komary, a potem - nie myjąc rąk - zabiera się do jedzenia. Czy to niebezpieczne? - pytał swojego gościa. - Nie, choć proponuję jednak, żeby przemyć ręce - odparł lekarz.

Zawsze przy stosowaniu detergentów należy też uważać, aby nie podrażnić oczu. - Kark, szyja, policzki - tak, ale jeśli się taki środek dostanie się do oczu, to będzie płacz niemożliwy - przestrzegał gość TOK FM.

Redaktor Iwańczyk w rozmowie z dr. Okrucińskim przywołał też słyszaną często tezę, że wpływ na to, czy komary nas atakują, ma grupa krwi. - To się rzeczywiście potwierdza - przyznał lekarz. - Osoby, które mają grupę krwi 0, są najbardziej narażone - podał.

Zdaniem Okrucińskiego, walcząc z komarami, nie warto też inwestować w środki doustne albo takie, które działają na bazie ultradźwięków. - One nie mają udowodnionego działania. Firmy, które produkowały coś takiego w Anglii, musiały płacić ogromne kary za to, że wprowadzały klientów w błąd - mówił lekarz.

Na jakie jeszcze insekty musimy uważać? Na meszki. Te, choć niewielkie, potrafią sprawić nam (w razie ukąszenia) znacznie większy i obrzęk, niż komary. Choć - jak wskazywał doktor Okruciński - nie są groźne i nie przenoszą żadnych chorób. 

Uważać też na meduzy!

Oprócz popularnych komarów i kleszczy, dr Damian Okruciński przestrzegał też przed… meduzami. Choć - jak zaznaczył - nie każda z nich jest parząca. - Z tego, co mi wiadomo, to nasze polskie meduzy nie są groźne - wskazał. Najgroźniejsze występują m.in. w Australii, Japonii czy na Morzu Północnym. Tam zdarzały się przypadki, że jedna meduza mogła poważnie poparzyć setki osób. - Ale jeśli widzimy meduzę, gdziekolwiek i jakąkolwiek, to na nią nie wchodzimy i nie dotykamy jej. Nigdy nie wiemy, z czym mamy do czynienia - przestrzegał.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM