Dziś dzień długu ekologicznego. "Do wczoraj zużyliśmy zasoby odnawialne Ziemi"

W poniedziałek 29 lipca przypada w tym roku światowy dzień długu ekologicznego. - To znaczy, że zasoby odnawialne Ziemi po prostu przestają nam wystarczać - mówił w TOK FM Marek Józefiak z Greenpeace Polska.
Zobacz wideo

Jak zauważył w Pierwszym Śniadaniu TOK FM Marek Józefiak z Greenpeace Polska, światowy dzień długu ekologicznego z roku na rok wypada coraz wcześniej. Jeszcze w latach 70-tych przypadał mniej więcej w grudniu, rok temu był obchodzony 1 sierpnia, a w tym roku już 29 lipca. Nasz gość zaznaczył jednocześnie, że dzień długu ekologicznego obliczany jest też dla każdego państwa osobno. - I my w Polsce obchodziliśmy go już w maju - przypomniał.

- To pokazuje, że w Polsce używamy zasobów więcej niż średnio na świecie. To powinna być dla nas istotna wiadomość. Czasy, kiedy mogliśmy powiedzieć "to nie my, to inni" niestety już dawno minęły - mówił Józefiak.

Co to jest dług ekologiczny?

Dług ekologiczny powstaje w momencie, gdy w cyklu rocznym zużywamy zasoby Ziemi szybciej, niż mogą się one odnawiać. Od tego czasu żyjemy na kredyt ekologiczny, zużywając zasoby, z których mogłyby korzystać kolejne pokolenia.

- To znaczy, że zasoby odnawialne Ziemi po prostu przestają nam wystarczać. Do wczoraj wszystkie zużyliśmy - stwierdził gość Piotra Maślaka. Zaznaczał, że Ziemia nie jest w stanie poradzić sobie z ilością dwutlenku węgla produkowaną przez człowieka. - To niestety na trwałe zostaje w atmosferze i sprawia, że stężenie dwutlenku węgla systematycznie wzrasta, powodując kryzys klimatyczny, w którym jesteśmy dziś, czyli fale upałów, susze i częste powodzie - wyliczał przedstawiciel Greenpeace.

Jak "spłacać" dług ekologiczny?

Dopytywany, w jaki sposób należy zmniejszać dług ekologiczny, Józefiak odpowiedział wprost: "powinniśmy emitować mniej dwutlenku węgla". Jak dodał, w przypadku Polski, około 40 procent emisji gazów cieplarnianych powoduje energetyka (elektrownie, elektrociepłownie). Dlatego podkreślał, że polski rząd powinien natychmiast postawić na odnawialne źródła energii, co - jego zdaniem - niestety się nie dzieje.

- W Europie spadek zużycia węgla w pierwszej połowie tego roku to 19 procent. Co ciekawe, ten spadek zużycia węgla dokonuje się też w Polsce, choć na dużo mniejszą skalę, bo tylko 6 procent. (…) Ale niestety ten cały spadek zużycia w Polsce jest kompensowany w całości przez gaz. Widać więc, że nasz rząd odnawialnych źródeł energii w ogóle nie rozwija. My naprawdę potrzebujemy zwrotu w polityce - przekonywał gość TOK FM.

Konsumujemy, konsumujemy...

Zdaniem Józefiaka, jednym z głównych powodów rosnącego długu ekologicznego jest konsumpcjonizm - niechlubny symbol naszych czasów. Dynamiczny postęp technologiczny, dostępność różnych dóbr trwałych, ale też np. nadmierne kupowanie ubrań czy jedzenia - wszystko to ma wpływ na środowisko.

- Nasza cywilizacja budzi w nas poczucie, że im więcej będziemy konsumować, tym będziemy bardziej szczęśliwi - ocenił przedstawiciel Greenpeace.

O konsumpcjonizmie - jako przyczynie długu ekologicznego - mówiła ostatnio w TOK FM także Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Jeśli popatrzymy na to, ile teraz zużywamy zasobów jako ludzkość, to potrzebujemy do życia 1,7 planety. A jeśli wszyscy chcieliby żyć tak, jak Amerykanie, potrzebowalibyśmy czterech planet - podkreślała. Gdyby zaś wszyscy mieszkańcy świata chcieli konsumować tyle, co obywatele Unii Europejskiej, potrzebne by nam było 2,8 planety. - Jako Unia Europejska stanowimy 7 proc. populacji świata, a zużywamy 20 proc. jego zasobów - wyjaśniała. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Radio TOK FM deklaruje: o niszczeniu klimatu będziemy mówić i pisać bardziej zdecydowanie. Nazywając rzeczy po imieniu. Grozi nam wymarcie. Nam i innym korzystającym z dobrodziejstw Ziemi gatunkom. Zmiany klimatyczne, problemy i ryzyko przerodziły się w klimatyczny KRYZYS, spodziewaną KATASTROFĘ i grożące nam na poważnie ZAŁAMANIE. Najwyższy czas zmienić język. O klimacie nie można już mówić "na miękko". OTO NASZA DEKLARACJA >>>

Radio TOK FM zmienia sposób mówienia o klimacieRadio TOK FM zmienia sposób mówienia o klimacie tokfm.pl

TOK FM PREMIUM