Dziś dzień długu ekologicznego. "Do wczoraj zużyliśmy zasoby odnawialne Ziemi"

W poniedziałek 29 lipca przypada w tym roku światowy dzień długu ekologicznego. - To znaczy, że zasoby odnawialne Ziemi po prostu przestają nam wystarczać - mówił w TOK FM Marek Józefiak z Greenpeace Polska.
Zobacz wideo

Jak zauważył w Pierwszym Śniadaniu TOK FM Marek Józefiak z Greenpeace Polska, światowy dzień długu ekologicznego z roku na rok wypada coraz wcześniej. Jeszcze w latach 70-tych przypadał mniej więcej w grudniu, rok temu był obchodzony 1 sierpnia, a w tym roku już 29 lipca. Nasz gość zaznaczył jednocześnie, że dzień długu ekologicznego obliczany jest też dla każdego państwa osobno. - I my w Polsce obchodziliśmy go już w maju - przypomniał.

- To pokazuje, że w Polsce używamy zasobów więcej niż średnio na świecie. To powinna być dla nas istotna wiadomość. Czasy, kiedy mogliśmy powiedzieć "to nie my, to inni" niestety już dawno minęły - mówił Józefiak.

Co to jest dług ekologiczny?

Dług ekologiczny powstaje w momencie, gdy w cyklu rocznym zużywamy zasoby Ziemi szybciej, niż mogą się one odnawiać. Od tego czasu żyjemy na kredyt ekologiczny, zużywając zasoby, z których mogłyby korzystać kolejne pokolenia.

- To znaczy, że zasoby odnawialne Ziemi po prostu przestają nam wystarczać. Do wczoraj wszystkie zużyliśmy - stwierdził gość Piotra Maślaka. Zaznaczał, że Ziemia nie jest w stanie poradzić sobie z ilością dwutlenku węgla produkowaną przez człowieka. - To niestety na trwałe zostaje w atmosferze i sprawia, że stężenie dwutlenku węgla systematycznie wzrasta, powodując kryzys klimatyczny, w którym jesteśmy dziś, czyli fale upałów, susze i częste powodzie - wyliczał przedstawiciel Greenpeace.

Jak "spłacać" dług ekologiczny?

Dopytywany, w jaki sposób należy zmniejszać dług ekologiczny, Józefiak odpowiedział wprost: "powinniśmy emitować mniej dwutlenku węgla". Jak dodał, w przypadku Polski, około 40 procent emisji gazów cieplarnianych powoduje energetyka (elektrownie, elektrociepłownie). Dlatego podkreślał, że polski rząd powinien natychmiast postawić na odnawialne źródła energii, co - jego zdaniem - niestety się nie dzieje.

- W Europie spadek zużycia węgla w pierwszej połowie tego roku to 19 procent. Co ciekawe, ten spadek zużycia węgla dokonuje się też w Polsce, choć na dużo mniejszą skalę, bo tylko 6 procent. (…) Ale niestety ten cały spadek zużycia w Polsce jest kompensowany w całości przez gaz. Widać więc, że nasz rząd odnawialnych źródeł energii w ogóle nie rozwija. My naprawdę potrzebujemy zwrotu w polityce - przekonywał gość TOK FM.

Konsumujemy, konsumujemy...

Zdaniem Józefiaka, jednym z głównych powodów rosnącego długu ekologicznego jest konsumpcjonizm - niechlubny symbol naszych czasów. Dynamiczny postęp technologiczny, dostępność różnych dóbr trwałych, ale też np. nadmierne kupowanie ubrań czy jedzenia - wszystko to ma wpływ na środowisko.

- Nasza cywilizacja budzi w nas poczucie, że im więcej będziemy konsumować, tym będziemy bardziej szczęśliwi - ocenił przedstawiciel Greenpeace.

O konsumpcjonizmie - jako przyczynie długu ekologicznego - mówiła ostatnio w TOK FM także Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Jeśli popatrzymy na to, ile teraz zużywamy zasobów jako ludzkość, to potrzebujemy do życia 1,7 planety. A jeśli wszyscy chcieliby żyć tak, jak Amerykanie, potrzebowalibyśmy czterech planet - podkreślała. Gdyby zaś wszyscy mieszkańcy świata chcieli konsumować tyle, co obywatele Unii Europejskiej, potrzebne by nam było 2,8 planety. - Jako Unia Europejska stanowimy 7 proc. populacji świata, a zużywamy 20 proc. jego zasobów - wyjaśniała. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Radio TOK FM deklaruje: o niszczeniu klimatu będziemy mówić i pisać bardziej zdecydowanie. Nazywając rzeczy po imieniu. Grozi nam wymarcie. Nam i innym korzystającym z dobrodziejstw Ziemi gatunkom. Zmiany klimatyczne, problemy i ryzyko przerodziły się w klimatyczny KRYZYS, spodziewaną KATASTROFĘ i grożące nam na poważnie ZAŁAMANIE. Najwyższy czas zmienić język. O klimacie nie można już mówić "na miękko". OTO NASZA DEKLARACJA >>>

Radio TOK FM zmienia sposób mówienia o klimacieRadio TOK FM zmienia sposób mówienia o klimacie tokfm.pl

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Dziś dzień długu ekologicznego. "Do wczoraj zużyliśmy zasoby odnawialne Ziemi"
Zaloguj się
 • rdaneel

  Oceniono 6 razy 4

  Indie lata 80-ten 800 mln ludzi.
  Indie 2018 roku: 1,39 mld

  Afryka połowa lat 80tych 550 mln
  Afryka dziś 1,4 mld.

  Meksyk połowa lat 80tych 75 mln, Meksyk dziś 130mln.
  A wy o "cywilizowanych" krajach. A tu warchoły w Afryce mnożą się na potęgę mimo braku możliwości wyżywienia się. Populacja Indii też wyrywa się z kontroli. Pewnie nie ma to związku z ekologią bo w końcu biedne kraje nie śmiecą? Czarnobyl, Czarnobyl. A kto słyszał o Bhopal?

 • charlie11

  Oceniono 10 razy 2

  Do wczoraj zuzylismy wszystkie zasoby odnawialne Ziemi - co za nonsens. To znaczy, ze nie ma juz drzew, oceanow, wulkanow, goracych zrodel itd. itd. Tylko studio radiowe nam pozostalo. A swoja droga, eksperci byli na 110% przekonani, ze do 2000 roku skonczy sie ropa i zywnosc. A tutaj okazjue sie, ze ropa jest a co roku wyrzucamy ok. 30% jedzenia

 • ffatmann

  0

  Dlaczego jako klęskę klimatyczną pokazujecie odpływ? (W Bretanii?)

 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 4 razy -2

  Kompletne brednie.
  Dwutlenek węgla w przyrodzie jest systematycznie składowany na dnach oceanów i mórz i za jakiś czas jego niedobór dałby - i się pewnie da - w znaki roślinkom a po nich całej reszcie łańcucha pokarmowego.

 • stefffon

  Oceniono 4 razy -2

  takie gadanie zeby korporacje mogly zwiekszać cene na wszystko... "organic eco iphone" za jedyne 1999$

 • rdaneel

  Oceniono 8 razy -2

  "powinniśmy emitować mniej dwutlenku węgla" - w okolicach roku 2000 powstał temat elektrowni jądrowej. Wojujący ekoterroryści tradycyjnie pisali głupoty i torpedowali wszelkie działania w tym zakresie. 19 lat później jesteśmy dokładnie w tym samym momencie no ale można napisać "powinniśmy inwestować w wiatraki"... Zarówno wiatraki jak i panele słoneczne nie nie są alternatywą dla elektrowni atomowych. Są od niej i droższe i mniej efektywne. W dodatku są też ekonomicznie szkodliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX