Skandynawia rozkwitnie, Włochy wyschną, a jedzenie podrożeje jeszcze bardziej. Gdzie szukać ratunku dla rolnictwa?

Do 2050 roku zbiory pszenicy, kukurydzy i buraków cukrowych z pól, które nie są sztucznie nawadniane, spadną w południowej Europie nawet o 50 proc. Najwyższy czas szukać alternatywnych rozwiązań wobec rolnictwa, które znamy. Jakich? Np. białka z owadów.

Europejska Agencja Środowiska przedstawiła raport, z którego wynika, że skutkiem globalnego przegrzania Ziemi oraz kryzysu klimatycznego będzie zaprzestanie uprawy roślin i hodowli zwierząt w niektórych częściach południowej Europy. Fale upałów, susze i powodzie będą dotykać rolnictwa i jego wydolności. Z raportu wynika, że bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone, ale najbliższe dziesięciolecia mogą przynieść znaczny wzrost cen jedzenia. 

- Grozi nam nagłe zaprzestanie dużej części rolniczej produkcji roślinnej. Zmiany klimatyczne, wzrost temperatury i przegrzanie ziemi - to rozwija się tak szybko, że obniżają się wody gruntowe, zaczyna tej brakować wody brakować - mówił prof. Stanisław Karpiński z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie. Wskazał, że w Polsce widać już cały pas od wschodu do zachodu, który jest szczególnie zagrożony zmniejszeniem produkcji rolnej. 

Ale raport agencji wskazuje też na dość nieoczywisty skutek ocieplania się klimatu. Na północy Europy wydłużą się okresy wegetacyjne, co oznacza, że rośliny będą tam miały lepsze warunki do wzrostu. Jak wskazywał prof. Karpiński, dotyczy to również północnych krańców Polski. Nadprodukcję żywności odczuwa już także Ukraina i Rosja. - Z jednej strony mamy nadprodukcję, a z drugiej mówimy o zagrożeniu. Tu jest potrzebna naprawdę bardzo subtelna polityka regulacyjna. Najważniejsze jest wyżywienie ludności i zwierząt, musimy postawić priorytety i je wyregulować - mówił.

Zamiast steku wołowego - białko z owadów?

Gdy północ Europy może przeżyć rozkwit rolnictwa - targanego jednak coraz częściej występującymi kataklizmami - południe będzie borykać się z pustynnieniem. Prof. Karpiński wskazał, że już w 2006 roku stworzono model, który przewiduje, jak poszczególne tereny będą zmieniać się w pustynię. Wynika z niego, że do 2050 roku obszar zajmowany przez pustynie powiększy się z 3 do 10 proc. całej powierzchni Ziemi. 

Gdzie więc szukać ratunku? Prof. Karpiński przyznał, że największym problemem jest produkcja zwierzęca, generująca większość produkowanego przez rolnictwo dwutlenku węgla. Przyznał, że nie ma co liczyć na przykład na rezygnację z produkcji wołowiny, ale należy szukać rozwiązań alternatywnych. - Chodzi o to, by wyregulować te relacje, wprowadzać alternatywy w stosunku do białka zwierzęcego, np. białko z owadów czy białko pochodzenia morskiego - wyliczał. 

Inny sposób to wyhodowanie nowych odmian roślin, które będą w stanie przetrwać bez wody czy w upale. - Australijczycy to zrobili, wyhodowali pszenicę odporną na podwyższone temperatury i niedobór wody - mówił ekspert. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (72)
Skandynawia rozkwitnie, Włochy wyschną, a jedzenie podrożeje jeszcze bardziej. Gdzie szukać ratunku dla rolnictwa?
Zaloguj się
 • myczyoni

  Oceniono 12 razy 10

  Bzdury!! Kaczyński wie lepiej, biskupi też! Trzeba wycinać drzewa wówczas nie będą pochłaniały wody i suszy nie będzie.
  A zupełnie serio to mamy przechlapane.

 • 11krzych

  Oceniono 15 razy 9

  Księża znajdą jakiś sposób na nażarcie się tym drogim jedzeniem na koszt suwerena. Tnijmy lasy i czyńmy ziemię poddaną.

 • bohdan.ch

  Oceniono 15 razy 9

  Wczoraj przeczytałem przerażającą wiadomość. PKP zamierza inwestować w fotowoltaikę i przeznaczy pod ten cel 100 tys. hektarów !
  Na na takim olbrzymim obszarze zamiast rosnąć drzewa lub trawa będą się błyszczeć panele fotowoltaiczne.Czy ekologów nie przeraża ta wizja, którą zresztą sami promują ?

 • domektomek

  Oceniono 12 razy 8

  Izrael skutecznie opanował oczyszczanie ścieków, doprowadzając oczyszczoną wodę do pól uprawnych.
  Najwyższa pora skorzystać z ich dobrych pomysłów.
  Pod tym względem radzą sobie świetnie.

 • bazarnikk

  Oceniono 7 razy 7

  Podobno 30% jedzenia się wyrzuca w Europie.Więc może za jakiś czas i na jakiś czas skończy się marnotrawstwo.

 • jakobhorner

  Oceniono 14 razy 4

  Północ Polski to piaski i żwiry na których ledwo kartofle rosną.

 • spyderman2

  Oceniono 12 razy 2

  tytany intelektu z pisu z posłem siuśkim na czele i prezydĘtem mówiły że zmian klimatu nie ma
  ja im wierze i głosuję na pis. może tym razem mnie nie oszukają???

 • strange_email

  Oceniono 14 razy 2

  Ostatnio jadłem krakersy z jakichś owadów, nawet nieźle. Nie ma czego się bać. Wysokiej jakości białko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX