Katrina, Dorian, Irma. Skąd się biorą imiona huraganów?
Jak powstają huragany i tajfuny?
Huragan Dorian, który osiągał prędkość przekraczającą 300 km/h, zebrał śmiertelne żniwo na Bahamach, a niedługo później pozbawił prądu setki tysięcy Kanadyjczyków. Jednak wiele wskazuje na to, że wraz z postępującym globalnym ociepleniem, możemy spodziewać się coraz częstszych i silniejszych zjawisk tego typu. A to właśnie ostatnia, czyli piąta, kategoria w skali Saffira-Simpsona, do której zaliczany jest huragan Dorian, wzbudza największy niepokój.
Jak powstają huragany i tajfuny? Aby rozróżnić te dwa zjawiska, które w języku potocznym bywają określane jedynie pierwszym mianem, należy wskazać na miejsce ich występowania. Huragany powstają nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, a tajfuny nad akwenami Oceanu Indyjskiego oraz Oceanu Spokojnego. Oba są przykładami cyklonów, czyli rodzajem cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych, charakterystycznymi dla umiarkowanych i wysokich szerokości geograficznych.
Skąd się biorą imiona huraganów?
Śledząc doniesienia o szalejących na świecie cyklonach, trafia się na coraz to kolejne imiona, jak jest to chociażby w przypadku huraganu Dorian. Czemu nadaje się im ludzkie imiona? Skąd się biorą imiona huraganów? Tradycja nadawania imion cyklonom trwa już ponad 100 lat, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu były to jedynie imiona żeńskie. Zmieniło się to wraz z nastaniem lat 70. XX wieku, kiedy to pod wpływem protestów feministek podjęto decyzję o naprzemiennym nazywaniu cyklonów imionami żeńskimi i męskimi. Dzięki temu ogólnoświatowe media mogą sprawnie formułować ostrzeżenia, a identyfikacja konkretnych zjawisk stała się łatwiejsza.
Co jednak ważne, żadne z tych imion nie jest przypadkowe, a każde kolejne znane jest na długo przed nadejściem huraganu, ponieważ listy dostępnych imion tworzone są z wyprzedzeniem. W ten sposób powstało sześć zestawów, z których każdy zawiera w sobie po jednym imieniu na każdą literę alfabetu. Obecnie nazywaniem cyklonów zajmują się: National Hurricane Center ze Stanów Zjednoczonych, Central Pacific Hurricane Center w Honolulu, Japan Meteorological Agency i India Meteorological Department.
"We wrześniu i październiku na półkuli północnej wody są najcieplejsze i wtedy powstają huragany. Podgrzewamy naszą planetę i huragany stają się coraz groźniejsze". W Aplikacji TOK FM posłuchasz tej rozmowy na telefonie:
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Ile ludzi w Marszu Miliona Serc? Ratusz podał liczbę, policja też. Różnica jest kolosalna
-
Wyborcy Trzeciej Drogi popierają decyzję liderów o braku udziału w Marszu Miliona Serc. "To mnie przekonało"
-
Marsz Miliona Serc mają zobaczyć dwie grupy wyborców. "Komunikaty są precyzyjnie adresowane"
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"
- "Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
- Donald Tusk na finał Marszu Miliona Serc z obietnicą i mocnym apelem. "Proszę was na wszystkie świętości"
- "Nie powiem, o co walczymy, tylko o co chodzi". Konwencja PiS bez obietnic i zaskoczeń
- Terlecki z pogardą o Marszu Miliona Serc. "To zabolało" - usłyszał reporter TOK FM od uczestników