Siła huraganów. Jak się ją mierzy? Czym jest skala Saphira-Simpsona?

W medialnych doniesieniach o zbliżających się huraganach często można usłyszeć o ich skali, np. w odniesieniu do jednego z najstraszniejszych huraganów w historii, czyli do Katriny z 2005 roku, używano określenia huragan piątej kategorii. Jak się mierzy siłę huraganów, czym jest skala Saphira-Simpsona?

Huragany. Czym jest skala Saphira-Simpsona?

Ilekroć w mediach pojawia się kolejna informacja o huraganach, wraca również kwestia globalnego przegrzewania się planety i tego, czy wpływa ono na siłę żywiołu. A to, jak potężne ma okazać się nadchodzące znad oceanów zjawisko, określa się za pomocą skali Saphira-Simpsona.

Czym jest skala Saphira-Simpsona? W 1969 roku dwóch naukowców - inżynier Herbert Saffir i dyrektor National Hurricane Center Bob Simpson - stworzyło skalę do określania siły huraganów. Zjawiska te klasyfikuje się według intensywności wiatrów ciągłych, zaś samą skalę wykorzystuję się do oszacowania możliwych szkód dokonanych przez huragan po jego wejściu na ląd. Według skali Saphira-Simpsona huragan może zostać przyporządkowany do jednej z pięciu kategorii, z czego pierwsza oznacza najsłabszy, a piąta najsilniejszy. Jednak skalę tę stosuję się tylko w odniesieniu do sztormów powstałych na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku na wschód od międzynarodowej linii zmiany daty. Do oceny pozostałych używa się innych metod.

Siła huraganów. Jak się ją mierzy?

Podczas oglądania medialnych doniesień o zbliżających się huraganach często można usłyszeć o ich skali, np. w odniesieniu do jednego z najstraszniejszych huraganów w historii, czyli do Katriny z 2005 roku, używano określenia huragan piątej kategorii. Na jakiej podstawie udało się to wywnioskować? Jak mierzy się siłę huraganów? Według skali Saphira-Simpsona wyróżnia się pięć kategorii, a o przynależności do nich decyduje prędkość wiatru szacowana na podstawie średniej minutowej. Dla pierwszej kategorii prędkość wiatru ciągłego wynosi 119-153 km/h, dla drugiej 154-177 km/h, dla trzeciej 178-209 km/h, dla czwartej 210-249 km/h i ponad 250 km/h dla piątej. Wedle tej metody określa się również ciśnienie w centrum huraganu, które podawane jest w przybliżeniu, oraz rozległość możliwych zniszczeń.

Zrozumiałe jest, że zawsze największe obawy budziły i będą budzić te huragany, które otrzymują najwyższą piątą kategorię. Ich siła jest tak wielka, że dachy budynków, a nawet same budynki ulegają nieodwracalnym zniszczeniom, a mniejsze konstrukcje mogą zostać całkowicie rozwiane. Na przestrzeni lat ludzkość musiała mierzyć się z wieloma klęskami żywiołowymi, jak chociażby z prawdziwą katastrofą wywołaną przez huragan Wilma, który został uznany za najsilniejsze zanotowane tego typu zjawisko w historii. Szalejący pod koniec lata Dorian również osiągnął piątą kategorię w skali Saphira-Simpsona, a możliwy związek między rosnącą siłą huraganów a postępującym globalnym ociepleniem nie napawa optymizmem.

Skąd biorą się huragany? Jak powstają? Czy na ich potęgę ma wpływ ocieplenie klimatu? I wreszcie: czy kiedykolwiek podobny do Irmy huragan może nadciągnąć nad Polskę? Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM