Zmiana czasu na zimowy 2019. Kiedy przypada? Skąd się wzięła? Kiedy zmienimy czas po raz ostatni?

Jedni nie mogą się jej doczekać, inni natomiast ciężko znoszą przestawianie zegarów. Wśród europejskich krajów, które nie stosują się do zmiany czasu, są Rosja, Islandia i Białoruś. Jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce dołączą do nich także inne państwa. Zmiana czasu na zimowy 2019. Kiedy przypada? Skąd się wzięła? Kiedy zmienimy czas po raz ostatni?
Zobacz wideo

Zmiana czasu na zimowy 2019. Kiedy przypada? Skąd się wzięła?

Jedni nie mogą się jej doczekać, inni natomiast ciężko znoszą przestawianie zegarów. Zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie to temat dość kontrowersyjny. Skąd się wzięła? Pomysł dostosowywania godziny wstawania oraz budzenia się do warunków konkretnej pory roku po raz pierwszy pojawił się dzięki Benjaminowi Franklinowi. Jednak na jego wejście w życie trzeba było jeszcze długo poczekać, bo aż do XX wieku. To I Wojna Światowa przyniosła Rzeszy Niemieckiej i okupowanym przez nią terenom (w tym Polsce) pierwszą w historii zmianę godziny wedle czasu letniego. W 1916 roku 1 maja rozpoczął się 30 kwietnia o godzinie 23, a 30 września zakończył się o godzinie 1 w nocy.

Zmiana czasu na zimowy 2019. Kiedy przypada? Współcześnie przejście na czas letni stosują dziesiątki krajów, w tym prawie wszystkie państwa europejskie. Nie inaczej jest również w Polsce, a obowiązek pamiętania o zmianie czasu praktycznie wszedł Polakom w krew. W 2019 roku, a dokładnie w nocy z 26 na 27 października, zmienimy czas na zimowy. Wówczas zegary z godziny 3 zostaną przestawione na godzinę 2, dzięki czemu zyskamy dodatkową godzinę snu. Warto się nią nacieszyć, ponieważ do czasu letniego wrócimy już 29 marca 2020 roku.

Przestawianie zegarów. Kiedy zmienimy czas po raz ostatni?

Wśród europejskich krajów, które nie stosują się do zmiany czasu, są Rosja, Islandia i Białoruś. Jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce dołączą do nich także inne państwa. Powodem wprowadzenia zmiany czasu była chęć oszczędzania energii (np. podczas I i II Wojny Światowej oraz w trakcie kryzysu lat 70). Dziś, wiele lat po wprowadzeniu zmian, coraz więcej osób jest przeciwnych tej praktyce. W badaniach wskazuje się, że pierwotny cel – oszczędzania energii – wcale nie jest w ten sposób realizowany, a przynajmniej nie w dostateczny sposób. Jednocześnie obywatele krajów, w których następują zmiana czasu na letni, informują o negatywnych skutkach tej praktyki. W tym skutkach zdrowotnych.

W 2018 roku w Unii Europejskiej przeprowadzono internetową ankietę dotyczącą zmiany czasu na letni. Przeważająca większość ankietowanych okazała się przeciwna tej zmianie. W związku z tym w 2019 roku Parlament Europejski podjął kroki w tej sprawie i zatwierdził przepisy, wedle których obowiązek zmiany czasu wśród państwa członkowskich ma być zniesiony do 2021 roku. Wówczas  410 posłów głosowało za zmianami, przeciw było 192, a 51 wstrzymało się od głosu.

TOK FM PREMIUM