Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii przyznana. Kim są laureaci?

Nobel z fizjologii i medycyny 2019 trafił do Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa i dwóch Amerykanów - Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy za odkrycie procesów wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian.
Zobacz wideo

Przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Wyróżnienie trafiło do trzech osób: Brytyjczyka sir Petera J. Ratcliffa oraz dwóch Amerykanów - Williama G. Kaelina Jr. i Gregga L. Semenzy.

- Badacze nagrodę otrzymali za badania, w jaki sposób komórki wyczuwają obecność tlenu i dostosowują się do jego obecności - tłumaczył werdykt przedstawiciel Komitetu Noblowskiego.

Jak napisano z kolei w uzasadnieniu do nagrody, wrażliwość komórek na dostępność tlenu jest procesem, który ma istotne znaczenie w rozwoju różnych schorzeń. "Odkrycie tegorocznych noblistów ma fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami" - podkreślono.

Trzej laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro).

Tydzień noblowski

Nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii rozpoczęła tydzień noblowski. We wtorek (8 października) poznamy laureata z fizyki, pojutrze - z chemii. Zwycięzca w dziedzinie literatury zostanie ogłoszony w czwartek - wśród możliwych zwycięzców wymieniana jest polska pisarka Olga Tokarczuk.

W piątek poznamy laureata pokojowej Nagrody Nobla. Ekonomiczny Nobel zaś zostanie przyznany równo za tydzień - w poniedziałek.

DOSTĘP PREMIUM