To był najgorętszy październik w historii pomiarów. Europa znacznie powyżej średniej

Październik 2019 był o 0,69 stopnia Celsjusza cieplejszy niż średnia z tego samego miesiąca z lat 1981-2010. Temperatury znacznie przekroczyły średnią na znacznych obszarach Arktyki. Niższe niż średnia były za to m.in. w części USA, Kanady, a w Europie - w Skandynawii.
Zobacz wideo

Tegoroczny październik był również o 0,01 stopnia C cieplejszy niż październik 2015 - najcieplejszy do tej pory w historii - wynika z pomiarów europejskiej agencji Copernicus. 

Październikowa temperatura znacznie przekroczyła średnią nie tylko nad Arktyką, ale także na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, Rosji oraz na wschodnich krańcach USA i Kanady. Również wyższa niż średnia, ale już nie tak znacznie, temperatura zanotowana została w południowej Brazylii, południowej Afryce, wschodniej i południowej Australii oraz na wschodzie Antarktydy. 

Temperaturę wyższą od średniej zanotowano m.in. w Europie, a przede wszystkim w jej południowych i południowo-wschodnich regionach. Na północy, w Skandynawii październikowa średnia była niższa niż średnia z pomiarów z 30 lat. W sumie cały kontynent odczuł temperaturę o 1,1 stopnia wyższą niż średnia. 

USA wychodzą z porozumienia

Tymczasem Stany Zjednoczone jako pierwsze państwo spośród sygnatariuszy paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. rozpoczęły w poniedziałek formalny proces wycofywania się z tej umowy. Nakładała ona na USA obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że władze w Waszyngtonie przesłały w tej sprawie stosowną notę do ONZ. W oświadczeniu szef amerykańskiej dyplomacji nazywał układ z Paryża "niesprawiedliwym ekonomicznym brzemieniem" dla amerykańskiej gospodarki.

Stany Zjednoczone są drugim po Chinach największym emitentem CO2 na świecie. Niestosowanie się do zapisów porozumienia paryskiego przez te dwa państwa w ocenie większości środowisk ekologicznych znacznie ograniczałoby skuteczność walki ze zmianami klimatu. ChRL ratyfikowała porozumienie paryskie we wrześniu 2016 r. i, jak dotąd, nie sygnalizowała zamiaru odstąpienia od tej umowy międzynarodowej.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM