"Hot blob". Wielka plama ciepła u wybrzeży Nowej Zelandii

Nietypowe zjawisko na Oceanie Spokojnym. Nieopodal wybrzeży Nowej Zelandii rozciąga się obszar wyjątkowo ciepłej wody. Tak zwany "hot blob" ma ponad milion kilometrów kwadratowych, a jego temperatura ma o około 6 stopni więcej niż zwykle.
Zobacz wideo

Nietypowe zjawisko jest dobrze widoczne na mapach ciepła - przypomina ciemnoczerwoną kroplę i ma powierzchnię prawie cztery razy większą niż znajdująca się niedaleko Nowa Zelandia. Pisze o nim w piątek m.in. brytyjski "The Guardian". 

Jak twierdzi geograf z Victoria University w Wellington James Renwick, ten wzrost temperatury wody następował od kilku tygodni. - Obecnie jest to największa "łata" ponadprzeciętnego ocieplenia na naszej planecie. Zazwyczaj temperatura wody tu wynosi około 15 stopni Celsjusza, w tej chwili ma około 20 stopni - podaje.

Skąd "hot blob" u wybrzeży Nowej Zelandii?

Zdaniem naukowca, jedną z przyczyn powstania nietypowej "plamy" ciepła może być rosnąca emisja gazów cieplarnianych spowodowana zmianami klimatu. Jednak za główny powód uważa się powstały ośrodek wysokiego ciśnienia i brak wiatru w danym regionie.

- Prawdopodobnie jest to bardzo cienka warstwa oceanu, która się rozgrzała i od kilku tygodni nie ma wiatru, który by ją ochłodził - mówi Renwick. Zaznacza, że plamy cieplejszej wody u wybrzeży Nowej Zelandii widać na mapach wcale nierzadko. - Choć teraz różnica tych 5-6 stopni Celsjusza jest rzeczywiście dość niezwykła - przyznaje.

Według cytowanego przez "The Guardian" badacza, znaczny wzrost temperatury może stanowić zagrożenie dla organizmów żyjących w oceanie w tamtym miejscu. Zapewnia on, że naukowcy będą śledzić to zjawisko w następnych tygodniach - przeanalizują dokładnie jego przyczyny i skutki.

"The Guardian" przypomina też, że przed dwoma laty nastąpiła fala upałów morskich, która spowodowała rekordowe lato u wybrzeży Nowej Zelandii. Temperatura była wówczas o ponad 3 stopnie wyższa niż średnia. Z kolei według Światowej Organizacji Meteorologicznej, ostatnia dekada była najgorętszą w historii - zarówno dla lądów, jak i wód.

O klimacie zdecydowanym językiem

"The Guardian" jako pierwsze medium na świecie - w maju tego roku - podjął decyzję o zmianie sposobu informowania o katastrofie klimatycznej i jej skutkach. Postanowiono zaostrzyć język. I tak na przykład zamiast o globalnym ociepleniu zaczęto pisać o globalnym przegrzaniu planety, a zmiany środowiskowe zastąpiono kryzysem ekologicznym. W lipcu na podobny krok zdecydowało się Radio TOK FM.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
"Hot blob". Wielka plama ciepła u wybrzeży Nowej Zelandii
Zaloguj się
 • stamina

  Oceniono 20 razy 14

  Ekologizm jakiś. Więcej wungla kopać.

 • saves

  Oceniono 12 razy 4

  T z pewnością wina Euro 6. Powinno być już Euro 14. Każdy samochód powinien zasysać CO2 i oddawać tlen. Po to, by Hindusi mogli wywalać więcej goowna, śmieci i trupów do Gangesu.

 • snowbird1

  Oceniono 3 razy 3

  To prawdopodobnie jest wynikiem podmorskiej aktywnosc wulkanicznej, charakterystycznej dla tego regionu. Ta teoria jest potwierdzana przez obliczenia bilansu cieplnego morz i oceanow tego regionu, ktore dowodza, ze takie ilosci ciepla jakie koncentruja sie obecnie w rejonie Indonezja - Australia nie moga pochodzic ze zrodel atmosferycznych

 • gadolinn

  Oceniono 9 razy 3

  a tuz obok jest wielki obszar o temperaturze duzo nizszej niz normalna - moze sie wyrowna

 • kwiatpatologii

  Oceniono 9 razy 3

  Jest lato, jest gorąco.

 • jack_flash

  Oceniono 9 razy 3

  „ O klimacie zdecydowanym językiem
  "The Guardian" jako pierwsze medium na świecie - w maju tego roku - podjął decyzję o zmianie sposobu informowania o katastrofie klimatycznej i jej skutkach. Postanowiono zaostrzyć język. I tak na przykład zamiast o globalnym ociepleniu zaczęto pisać o globalnym przegrzaniu planety, a zmiany środowiskowe zastąpiono kryzysem ekologicznym. W lipcu na podobny krok zdecydowało się Radio TOK FM.”
  W związku z kryzysem Azja, głównie Chiny i Indie zostały wyłączone z redukcji emisji do 2030. Tych krajów jak widać ”kryzys” nie dotyczy.

 • known2own

  Oceniono 2 razy 2

  Budżety trzeba wydać do końca roku i widać, że trollowniom sporo wpadło zamówień.
  Szkoda tylko, że przybywa też "pożytecznych idiotów" któzy przesiąkają hejtem i wyładowują swoje frustracje wyklinając i obrażając automaty zamieszczające przedruki (w nadziei, że zrobią komuś przykrość, co jest nawet dość zabawne). Święta to ciężki czas dla sfrustrowanych życiem, ale postarajcie się czasami pomyśleć samodzielnie i zrobić swoją część (np. wyrzucić butelki po wódce do szkła w śmietniku), zamiast wyklinać cały świat.

 • maras63

  Oceniono 4 razy 2

  Światowa Organizacja Meteorologiczna pisząc o ostatniej dekadzie, jako najgorętszej w historii, ma oczywiście na myśli historię ŚOM, nieprawdaż?

 • america_n_beauty

  Oceniono 12 razy 2

  Była dziura ozonowa może być i hot blob..byle by się sprzedawało, no nie Greta?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX