Komentarze (155)
"Kanibalizm może się okazać bardzo racjonalną strategią". Klimatyczne czarne scenariusze mogą być zbyt optymistyczne
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • melamed

  Oceniono 6 razy 2

  Tak jest!Nowa Gwinea dla Papuasow.Nie dla rozpowrzechniania islamu.

 • lustrator1

  Oceniono 8 razy 2

  jak na razie to mamy wysyp idiotow ktorych nalezy zjesc w pierwszej kolejnosci zaczynajac od drukarza..

 • jw0022

  Oceniono 4 razy 2

  Mad maxiki pokazywały mniej wiecej jak to będzie wygladało.

 • jack_flash

  Oceniono 12 razy 2

  Swego czasu w SS z wysokimi stopniami oficerskimi, byli doktorzy praw oraz lekarze. Specjaliści od swego rodzaju „kanibalizmu”. Pan profesor w swoich rozważaniach posuwa się za daleko, Świat obecnie może wyprodukować żywność dla 15 miliardów obywateli. Proponuję panu obejrzeć futurystyczny film „Soylent green”.

 • paraproktolog

  Oceniono 10 razy 2

  W cenie będzie sznycel z profesorka, hehehe....

 • hanwag

  Oceniono 18 razy 2

  Wszystko bardzo ładnie ,ale od kogo zaczynamy bo jak rozumiem Hitler się mylił i zaczął od nie tych .
  I co z koszernym żarciem ,które tak uwielbiam ?

 • gabrielr

  Oceniono 1 raz 1

  Już mi ślinka leci na kotlet panierowany z profesora.

 • misio-kicio

  Oceniono 3 razy 1

  Czy wasza pupilka Gessler pracuje już nad przepisami na potrawy z ludziny ?

 • azalka12

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież to 'eksterminowanie' jest i trwa od kiedy ludzkość się pojawiła na Ziemi.

 • realistas

  Oceniono 3 razy 1

  Po co eksterminować skoro można zezwolić na aborcję bez ograniczeń.

 • mlehc

  Oceniono 9 razy 1

  Bzdury godne, nomen omen, Nijakowskiego.
  Gdyby tak tych wszystkich przepowiadaczy i defetystów na przestrzeni historii, rozliczyć ze wszystkich bredni, to mielibyśmy tego typu przypadków na pęczki.
  Mimo tak wielu profetystów i przepowiadaczy z różnych dziedzin nie są oni w stanie przewidzieć tych zjawisk, które rzeczywiście następują, zaskakując ludzkość, wzamian produkują różnego rodzaju bzdury na resorach.

 • byann

  Oceniono 3 razy 1

  Przesuwamy Okno Overtona.
  Etap 1: Od czegoś z gatunku „nie do pomyślenia” po zachowanie z grupy „ekstremalnych”
  Etap 2: od zachowania „ekstremalnego” do „w ostateczności akceptowalnego”
  Po przejściu przez etap 1 nasza koncepcja obejmująca podejście do kanibalizmu przeszła z czegoś absolutnie nie do pomyślenia do uznania za coś raczej ekstremalnego.
  Etap 3: od bycia akceptowalnym do zachowania sensownego
  Spożycie ludzkiego ciała staje się powszechnie obowiązującym zwyczajem, niekiedy nawet prawem
  Etap 4: Od czegoś sensownego do popularnego
  Pora teraz na kolejny etap zdefiniowany przez okno Overtona. Na tym etapie kanibalizm staje się ulubionym tematem rozmów i programów telewizyjnych. Cała koncepcja i zagadnienia z nią związane zaczynają powszechnie pojawiać się w filmach i serialach telewizyjnych.
  Etap 5: od zachowania popularnego do poglądu politycznego
  Okno Overtona, które zostało zamknięte na początku, teraz zostaje szeroko otwarte. Na tym ostatnim etapie mechanizm legislacyjny, który zalegalizuje to nasze hipotetyczne zjawisko, zaczyna być powoli opracowywany przez środowiska polityczne. Zwolennicy kanibalizmu konsolidują się w ramach jednej strony sceny politycznej i zaczynają następnie szukać większej władzy i szerszej reprezentacji wobec społeczeństwa.

  W ten sposób idea, która po raz pierwszy została uznana za coś absolutnie nie do pomyślenia i skrajnie niemoralnego, stała się dobrze osadzona w ramach obowiązującego prawa dla zbiorowej świadomości. Stało się tak za sprawą koncepcji, która może zmienić postrzeganie idei przez opinię publiczną. Niezależnie od tego, jak szalona może ona być. I na tym właśnie polega okno Overtona.

 • shamickgaworski

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam film lub ksiazke 'The Road' by Cormac McCarthy ... po wojnie atomowej prawie nikt nie przetrwal a raczej wielu tylko iz nic nie rosnie, nawet drzewa nie rosna ... po malu ludzie nie maja kompletnie nic do jedzenia ...

 • kartownik

  Oceniono 23 razy 1

  Kłamstwo! Kłamstwo! Kłamstwo!
  Kolejna bezczelna manipulacja obliczona na lenistwo i głupotę czytelników. Wmawia się, że przytoczone katastrofy humanitarne (Ruanda, Sudan; Birma) mają związek ze zmianami klimatycznymi. One przecież w sposób oczywisty wybuchły kilkanaście lat temu, kiedy nawet nie było zbyt modne mówienie o natychmiastowej katastrofie klimatycznej. A ich przyczyna była w oczywisty sposób zupełnie inna. To katastrofa demograficzna. Skutki eksplozji ludnościowej, która już w ciągu najbliższych kilkunastu lat doprowadzi do kolejnych niewyobrażalnych nieszczęść. W Ruandzie był to typowy konflikt o ziemię uprawną. Podobnie w Birmie; wobec szybkiego wzrostu liczby ludności stanowiący większość zwrócili się na razie przeciwko mniej licznym przybyszom. Ci z kolei zostali wyrzuceni do Bangladeszu, gdzie im powiedziano, że niestety ludzi jest za dużo i nie ma dla was miejsca. Sudan Południowy to dramatyczna walka o ziemię i środki do życia między plemionami, co zostało w artykule opisane, ale jej przyczyną jest nie zmiana klimatu tylko dramatyczny wzrost ilości ludzi. Z kolei Sudan (ten północny) znajduje się na skraju wybuchu spowodowanego lawinowo rosnąca liczbą ludności i brakiem możliwości ich wyżywienia. Obecnie interwencyjnie otrzymuje żywność z zagranicy za nie swoje pieniądze, bo tych nie ma. Prawdziwym, przerażającym laboratorium katastrofy demograficznej jest obecnie Niger. Po prostu przechodzą ciarki ze zgrozy, gdy czyta się opisy sytuacji w jakiej znalazła się ludność tego kraju. Na półpustynnym do cna wyjałowionym terenie rodzi się rocznie ponad 800 tys. dzieci. Czyli mniej więcej tyle ile w krajach V4 i Skandynawii łącznie. Głodujące dziewczyny w wieku 14 lat rodzą kolejne pokolenia skazanych na głód dzieci. To takie preludium kataklizmu demograficznego w któremu zmierza większość Afryki.
  A Pan Profesor jak rasowy celebryta, chce zrobić karierę, ukrywając prawdziwą przyczynę nieszczęść i opowiadając modne kawałki o klimacie.

 • keramwistagano

  Oceniono 5 razy 1

  Udko Dziwisza prosze, tylko dobrze przypieczone.......

 • mozart

  Oceniono 5 razy 1

  Najlepszą strategią jest wojna atomowa - szybka depopulacja rodzaju ludzkiego z 8000 mln do 8 mln.

 • smurfmadrala

  Oceniono 13 razy 1

  socjologowie niech się zjadają, tylko czy im posmakuje ?

 • swru

  Oceniono 7 razy 1

  prędzej się ludzie wymordują niż pozjadają

 • demokratus

  Oceniono 7 razy 1

  Ma rację, nie będzie różowo. Są wszakże poważne pytania: jak zachowają się rasiści, czy będą konsumować rasy niższe? Co z gejami i gejkami, czy te dwie grupy otworzą się na innych, zwłaszcza na hetero? Zawrót głowy

 • hehno

  Oceniono 9 razy 1

  Stare modele klimatu nie są wcale takie złe jak wynika z ich niedawnej analizy, nie przewidywały tylko że aż tyle będziemy nadal emitować, stąd okazały się optymistyczne. Przy uwzględnieniu emisji wszystkie modele, stare i nowe, są dość zgodne i wg wszystkich mamy przekapane. Mówienie o kanibalizmie wydaje się zabawne albo przesadzone, ale może uświadomi niektórym powagę sytuacji. Dziura ozonowa to było nic w porównaniu do tego, w najgorszym razie smarowalibyśmy się filtrami cały rok. Na ocieplenie filtry nje pomogą.

 • menel13

  Oceniono 15 razy 1

  Skrót: Jeśli nie posłuchasz Grety będziesz musiał zjeść sąsiada.

 • polakpl

  Oceniono 5 razy 1

  Do którego momentu w historii ziemi mamy się cofnąć?

  www.youtube.com/watch?v=Q1OreyX0-fw

 • six_a

  Oceniono 13 razy 1

  ludzie już nawet świń nie chcą jeść, a co dopiero innych ludzi. swoją drogą ten pan ma dziwne zainteresowania, podobne miał ten uroczy młody człowiek, który taksówką z ludzką głową podróżował, a znaleźli go na malcie.

 • hakatumba

  Oceniono 15 razy 1

  Zrobił habilitację piszac o niczym no to dali mu uczelnianego profesora. Krwa, co za głupkowate mendy dzisiaj można spotkać na niby to szacownych uczelniach...

 • tinnman

  Oceniono 2 razy 0

  Jaką bazę moralną trzeba mieć, żeby dopuszczać kanibalizm?

 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 2 razy 0

  kanibalizm to przecież tylko realizacja najszczytniejszych ideałów kapitalizmu... zmiana klimatu ją jedynie przyspieszy

 • jw0022

  0

  Taka pienkna zombie apokalipsa.

 • antygazeta2

  Oceniono 2 razy 0

  Mychnyk zje kaczora.

 • wojciech6j

  Oceniono 4 razy 0

  Problemem nie jest klimat, ale gigantyczna konsumpcja i brak realnych problemów. A teraz jeszcze w ramach walki z globciem mamy konsumować jeszcze więcej tylko ekologicznie tym razem.
  Wielu ludziom wali pod deklem od tego. Jakaś wojenka by się przydała to wszystko wróciłoby do normy raz dwa.

 • politiko1976

  Oceniono 2 razy 0

  😂😂😂😂😂😂😂😂

 • elegancja_francja

  Oceniono 4 razy 0

  Kiszka z komunisty ...

 • princepinot

  Oceniono 2 razy 0

  Niektorzy swiatowej klasy fizycy podwazaja sens filozofii we wspolczesnym swiecie.
  Wynika to z niesamowitych teorii o jakich dyskutuja. Jezeli doczekamy tez rzekomej zaglady I pomyslimy ze widzimy tylko nasz jedyny swiat, w ktorym "zjedlismy sasiada", ale wiemy ze istnieje tez inny w ktorym sasiada nie zjedlismy I ten inny swiat istnieje to musimy zadac sobie pytanie dlaczego musielismy zjesc sasiada? Nie musielismy bo wedlug niektorych fizykow jest taki drugi swiat w ktorym to nie bylo konieczne. Jak widzimy w swietle nowoczesnej fizyki rozwazania naszego profesora na szczescie nie maja zadnego sensu. Wiecej to wielkie haslo "instnieje tylko jedna planeta" tez nie ma zadnego sensu.
  Bedzie wiec tak ze za 1000 lat nasi potomkowie beda sie smiac z nas I naszej filozofii, tak jak my dzisiaj smiejemy sie z tych co uwazali ze Ziemie jest plaska. Pamietajmy ze nauka udowodnila tylko tyle ze zawsze sie mylila. Ziemia nie jest plaska, slonce nie porusza sie wokol Ziemi, Newton sie mylil, Einstein tez I nie potrafil nawet zrozumien fizyki kwantowej. Co dalej....
  Cieszmy sie z tego co mamy, I nie smiecmy... Z tym ostatnim sie zgodze, nie zasmiecajmy naszej plenty, tej ktora widzimy.

 • buran2

  Oceniono 6 razy 0

  Dziwnie ludzie z tytułem profesora.
  Skrobanka i pigułka wystarczy .
  A jak nie to historia 2 wojna światowa i Rwandy wszystko wytłumaczy

 • donmarek

  Oceniono 8 razy 0

  A czym się różni mięso ludzkie od na przykład wieprzowiny? To tylko norma cywilizacyjna. Znane są przecież sytuacje, z niedalekiej przeszłości, co prawda ekstremalne, ale ludzie potrafili wzajemnie się zjadać. Wcześniejsze ludy i całe cywilizacje, zjadały nie tylko swoich wrogów. I należy się z tym liczyć, jeżeli nie zatrzymamy powiększania się liczby ludzi, niszczenia naturalnego środowiska a co z tym się wiąże, rozbuchanej konsumpcji !!!

 • maras63

  Oceniono 10 razy 0

  Może dla równowagi jakaś seria wywiadów z stróżami nocnymi, kasjerkami Biedronki i np. frezerami. Na pewno na temat klimatu i jego zmian mają równie dużo do powiedzenia, jak ten socjolog. :-))

 • ernst-lemingway

  Oceniono 18 razy 0

  Coraz bardzie wali lemingom na dekiel; mass media rozkrecily histerie ktorej twarz dala psychicznie chora nastolatka. Przybastujcie, zanim co slabsi zaczna masowo sami robic miejsce dla innych.
  Fejk klimat katastrofe wymyslono by czesac nas wszystkich z pieniedzy, nie dajcie sie oglupiac!

 • psi_zgryz

  Oceniono 8 razy 0

  Ja z chęciu schrupię żonę kolegi. Zacznę od tłustej psitki.

 • maras63

  Oceniono 10 razy 0

  Odrywanie dzieci od języka, wiary i obyczajów ojców jest naganne? no to się ten marksistowski socjolog rozpędził i nasrał do swojego ogródka :-))

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 12 razy 0

  Nic nie może się zmarnować.

  Może kiedyś będzie do kupienia dywan i mydło z gojów?

 • tomaselli

  Oceniono 22 razy 0

  Ludzie, czy wyscie juz na tej Czerskiej calkiem zwariowali, czy tez kryje sie za tym jakas strategia ?
  Ja rozumiem, ze macie coraz mniej czytelnikow, swiat i polska bardzo sie zmienili, a wy ciagle jakies dyrdymaly wypisujecie, zeby nas prowokowac do wpisow. Potem wypuscicie watahe trolli z durnymi nickami i bedzie wygladalo, ze ludzie odwiedzaja te strone.

 • kopandol

  Oceniono 1 raz -1

  A co na to wszystko Bozia ?
  Zapomniał o umieszczeniu przykazania
  11. Nie zjadaj bliźniego swego jako i Ty nie chcesz być zjedzony
  12. Pamiętaj aby o soli i pieprzu
  Co prawda
  9. Nie pożądaj żony bliźniego swego
  można by podciągnąć ale to załatwia sprawę tylko połowy populacji

 • jluc

  Oceniono 3 razy -1

  Lasy w Australii płoną corocznie! dziś troche bardziej bo wyjątkowe upały (takie raz na sto lat)...
  Ale ogólnie to zaczyna sie epoka lodowcowa! i my ludzie tego nie zmienimy!!!

 • bylypisior

  Oceniono 5 razy -1

  "Kanibalizm może się okazać bardzo racjonalną strategią, to jest ten kontekst, który mnie interesuje - nowe ludobójstwa na terytoriach silnie dotkniętych efektami zmian klimatu"

  Nic gluoszego juz dzisiaj nie przeczytacie 😁😁😁

 • doomsday

  Oceniono 7 razy -1

  Większość osób myślała do niedawna (do katastrofy w Oz), że problem dotknie dopiero nasze wnuki, najwyżej nasze dzieci. Ale okazuje się, że bieg wypadków przyspieszył . W wojsku mnie badała pani major testem na inteligencję, w Szpitalu Wojskowym w Elblągu (110 Szpital, już nie istnieje). Byłem jej pierwszym badanym, który doszedł do maksymalnych punktów. Tyle, żeby się pochwalić .
  Więc na bazie tej mojej ponad przeciętnej inteligencji przewiduję, że wszystkie dotychczasowe prognozy globalnego ocieplenia miały nieadekwatne analizy matematyczne i są bezużyteczne. Już teraz wielu naukowców przygotowuje sobie drogę ewakuacji przed cierpieniami apokalipsy w postaci broni palnej czy trucizny , by się w odpowiednim momencie bezboleśnie zabić . Wszystkie czynniki globalnego ocieplenia będą się nakładać na siebie w tempie do kwadratu a nie zwykłego mnożenia. Także zabawa w koniec Świata (dokładnie koniec ludzkości) , może się rozegrać w kilka lat, lub nawet krócej.

 • menel13

  Oceniono 1 raz -1

  next.gazeta.pI/next/7,151243,25571350,ces-2020-prawdziwy-wysyp-telewizorow-od-lg-az-14-nowych-modeli.html#s=BoxOpLink

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX