Koronawirus w smogu. Włosi znaleźli go w próbkach pyłów zawieszonych w powietrzu na północy kraju

Naukowcy z włoskiego Stowarzyszenia Medycyny Środowiska potwierdzili obecność koronawirusa w pyle zawieszonym w powietrzu. Uznano to za ważny krok, który pozwoli wcześnie wykryć ponowne pojawienie się wirusa i podjęcie działań prewencyjnych.
Zobacz wideo

Badania cząstek powietrza pod kątem obecności koronawirusa prowadzono we współpracy z uniwersytetami w Trieście, Bari, Bolonii i Neapolu.

Koordynator badań Leonardo Setti wyjaśnił, że wykorzystano do nich 34 próbki mieszaniny zawieszonych w powietrzu cząsteczek PM10 z terenów przemysłowych w rejonie Bergamo w Lombardii. Pobrano je na przełomie lutego i marca, czyli w momencie pełnego wybuchu epidemii w tej części Włoch.

Koronawirus jest w smogu, ale nie zaraża

Naukowcy zastrzegli, że nie można mówić o nowej drodze zakażenia poprzez cząsteczki powietrza. Zaznaczyli zarazem, że ważne jest to, by obniżać poziom pyłów zawieszonych, by nie ryzykować tworzenia warunków sprzyjających potencjalnemu szerzeniu się koronawirusa.

Cytowany przez Ansę epidemiolog Prisco Piscitelli oświadczył, że chronicznie utrzymujący się podwyższony poziom pyłów zawieszonych w powietrzu, rejestrowany od dziesięcioleci na Nizinie Padańskiej na północy Włoch, ma negatywny i potwierdzony wpływ na stan zdrowia mieszkańców tamtych stron.

- Stanowi też czynnik predysponujący do większego narażenia osób starszych i osłabionych na infekcje wirusowe oraz powikłania kardiopulmonologiczne - wyjaśnił ekspert.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Koronawirus w smogu. Włoscy naukowcy zapewniają: tą drogą się nie zarazimy
Zaloguj się
 • noddy

  Oceniono 1 raz 1

  W Lombardii jest bardzo duży smog i pierwsze co pomyślałam jak usłyszałam o fali zachorowań w okolicach Bergamo, to czy może mieć to jakis związek ze smogiem. Smog wirusa nie przeniesie, ale duże stęzenie PM 2.5 ma ogromny negatywny wpływ na układ oddechowy. Niestety dużo większy smog mamy w całej Polsce...

 • obywaltell

  0

  Nic dziwnego , im bardziej powietrze jest zanieczyszczone tym więcej jest chorób , jedynym ratunkiem jest dbanie o to co mamy , zachęcam do skorzystania z programu czyste powietrze, posiada szereg fajnych rozwiązań , ja osobiście polecam kotły . Skorzystałem i mam eei pellets z firmy Kostrzewa najlepszy !

 • obywaltell

  0

  Na pewno ma to jakiś związek . Spójrzmy na naszą mapę , tam gdzie jest największe stężenie smogu tam więcej ludzi jest chorych na korona wirus . Czy to nie dziwne ? .. moim zadaniem to wina jest starych kopciuchów , które jeszcze istnieją a powinny być już dawno wymienione . Zachęcam do skorzystania z programu czyste powietrze posiada szereg rozwiązań ekologicznych . Pozbądźmy się smogu i tego wirusa . W szczególności polecam kocioł eei pellets z firmy Kostrzewa sprawdzony przeze mnie !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Jest jeszcze jedna wielka rzecz, ktora sie dokonala w trzecim swiecie poprawilo sie przestrzeganie praw czlowieka i wielu tzw, uchodzcow wraca dio swoich krajow nie bojac sie przesladowan. Trzeba zawsze szukac jakis pozytywow w tych wszystkich nieszczesciach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX