Jak nauczyć się wyrażać emocje w języku obcym? Nie oglądaniem seriali na Netflixie

Jagoda Ratajczak, anglistka, tłumaczka w TOK FM tłumaczyla, że emocje często trudno wyrazić w języku obcym, bo "słowa to tylko wierzchołek góry lodowej, a pod spodem jest bagaż doświadczeń, skojarzeń".
Zobacz wideo

Gościem Cezarego Łasiczki, była Jagoda Ratajczak, tłumaczka z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka książki "Języczni. Co język robi naszej głowie", wydanej przez Karakter, a rozmowa dotyczyła oczywiście nauki języka i zjawiska wielojęzyczności. 

- Często wydaje nam się, że doskonała znajomość języka angielskiego, to znajomość na takim samym poziomie, na jakim znamy język ojczysty. Spodziewamy się, że będziemy mieć do czynienia z symetrią znajomości dwóch języków, co jest najczęściej nieprawdą. Jak jesteśmy tłumaczami, to dążymy do takiej symetrii, z uwzględnieniem terminów specjalistycznych, jako zwykli śmiertelnicy mamy prawo oczekiwać, że takiej samej symetrii nie osiągniemy - mówiła Ratajczak na antenie TOK FM. Wyjaśniła, że według niej "znać dobrze język, to komunikować się na miarę naszych potrzeb" i dobrze, żebyśmy to potrafili zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Zwróciła uwagę, że to nie gramatyka jest najważniejsza. - To jest strona techniczna, konstrukcja, szkielet, który obudowujemy, ale gramatyka jest zbiorem skończonym, w pewnym momencie kończymy z nią zabawę i zaczyna się semantyka, jej zniuansowanie - stwierdziła.

Francuskie noworodki płaczą inaczej niż niemieckie

Tłumaczka odniosła się też do pewnych, panujących kiedyś stereotypów - że znajomość kilku języków może mieć jakieś negatywne konsekwencje zwłaszcza dla dzieci. - Sukcesem językoznawstwa ostatnich lat jest wyprowadzenie ludzi z przekonania, że dwujęzyczność lub wielojęzyczność grozi poznawczym splątaniem czy rozdwojeniem jaźni - powiedziała Ratajczak. I dodała, że "ogromnym szokiem dla niej było, że językoznawcą, który głosił takie teorie był Otto Jespersen." - Napisał o tym w książce, że cena władania dwoma językami dla dziecka jest bardzo wysoka, wg niego miało to bardzo obciążać mózg - przypomniała w TOK FM. 

Odniosła się też do badań, nad tym jak dzieci uczą się języka. 

- Od lat 80 znane są badania, że dzieci jeszcze w łonie matki, przyjmują do wiadomości to, co się dzieje w świecie zewnętrznym, słyszą język. Trafiłam też na badanie zespołu z 2009 roku, które wykazało, że noworodki z rodzin niemieckojęzycznych i noworodki z rodzin francuskojęzycznych płaczą z inną intonacją. U francuskojęzycznych dzieci intonacja była wznosząca, czyli taka jak w tym języku, a w niemieckim opadająca - tłumaczyła. I jak wyjaśniła "to badanie dowiodło nie tyle, dzieci słyszą i przyswajają język przed urodzeniem, ale też w określony sposób produkują dźwięki po przyjściu na świat." Przypomniała też na antenie, że opadającą intonację ma również język polski, a wznoszącą angielski. 

Nie nauczymy się mówić o emocjach, oglądając Netflixa

Cezary Łasiczka pytał, czy to że mówimy w innym język sprawia, że stajemy się inną osobą?

- Osobowość jest tworem stałym, raczej nie można powiedzieć, że pod wpływem innych języków stajemy się innymi ludźmi. Różne języki pokazują nasze różne oblicza. W języku obcym możemy sobie pozwolić na więcej niż w języku ojczystym, bo w języku ojczystym, który jest dla nas językiem bardziej nacechowanym emocjonalnie, bardziej nas rusza. Natomiast drugi język, czy kolejny, często działa jak filtr, przez który przepuszczamy jakieś emocje. W języku obcym też przyjmujemy różne kulturowe konwencje, z którymi nie mamy do czynienia w rzeczywistości ojczystojęzycznej - mówiła Ratajczak. 

Zaznaczyła, że emocje często trudno wyrazić w języku obcym, bo "słowa to tylko wierzchołek góry lodowej, a pod spodem jest bagaż doświadczeń, skojarzeń". - Chyba że w tym języku obcym nagromadzimy na tyle dużo wspomnień, skojarzeń, doświadczeń, że ten język zacznie nam coś, że tak powiem robić, ale jest to bardzo żmudny proces, proces, którego nie zapewni nam kurs językowy. Faktycznie w języku trzeba się zanurzyć, otoczyć i nie mówię o oglądaniu serialu na Netflixie - objaśniła. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM