"Noc spadających gwiazd". Gdzie i kiedy najlepiej obserwować Perseidy?

Wakacje to czas, który z powodzeniem można poświęcić na obserwację zjawisk astronomicznych. Między 17 lipca a 24 sierpnia nawet nieuzbrojone w teleskop oko dostrzeże na nocnym niebie meteory z roju Perseidów. Ich największa aktywność przypada na 12 sierpnia.
Zobacz wideo

Obecnie na nocnym niebie możemy obserwować nie tylko gwiazdy, planety oraz sztuczne satelity, ale także meteory. W lipcu i sierpniu dobrze widoczny jest rój Perseidów.

Perseidy. Kiedy najlepiej je obserwować?

Meteory z roju Perseidów są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Ich maksimum przypadnie w tym roku na środę 12 sierpnia. Dni wokół maksimum to tradycyjnie okres organizowania różnych pikników astronomicznych i pokazów nieba, zwanych "nocami spadających gwiazd". Są one organizowane w różnych miejscach w Polsce i najlepiej sprawdzić w swojej okolicy lub w miejscu, gdzie jesteśmy na wakacjach, czy jakaś instytucja, organizacja lub grupa miłośników astronomii nie organizuje tego typu atrakcji.

Do zobaczenia meteorów na niebie nie potrzeba teleskopów ani lornetek, więc nawet w przypadku braku zorganizowanej imprezy, można podziwiać te zjawiska właściwie z dowolnego miejsca. Nie może być ono jednak zbyt rozświetlone światłami - najlepiej wyjechać więc poza miasto.  

Perseidy. Jak obserwować meteory?

Perseidy są widoczne w zasadzie na całym niebie i zdarzają się przez cały rok. Wiele z nich ma wspólne pochodzenie, a na niebie wydają się wtedy wybiegać z jednego punktu. Punkt ten nazywany jest radiantem, a takie "wspólne" meteory - rojem meteorów. W ciągu roku aktywnych jest wiele rojów meteorów, o różnej intensywności. Nazwy rojów pochodzą od gwiazdozbiorów, w których znajduje się ich radiant. Do najintensywniejszych zaliczają się właśnie Perseidy. W maksimum mogą osiągać nawet 100 zjawisk na godzinę.

Do obserwacji Perseidów należy wybrać pogodny wieczór oraz udać się jak najdalej od źródeł światła. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą koca lub leżaka, ponieważ najwięcej meteorów zobaczymy, będąc w pozycji leżącej lub półleżącej. 

Radiant Perseid znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, ale patrzmy na obszar dookoła niego. Starajmy się objąć wzrokiem jak największy obszar nieba. Gdzie szukać Perseusza? Gwiazdozbiór jest obecnie widoczny wieczorami nad północno-wschodnim horyzontem. 

"W obserwacjach w tym roku trochę będzie przeszkadzał Księżyc. Będąc tuż po ostatniej kwadrze pojawi się na niebie jeszcze przed północą i zostanie z nami już do świtu. Tyle dobrego, że będzie oświetlony „tylko” w 37%" - napisał Karol Wójcicki na blogu "Z głową w gwiazdach". 

Perseidy. Czym są meteory?

Perseidy są szybkimi, białymi meteorami, które po przelocie mogą pozostawiać na chwilę ślady na niebie. Pojawiają się grupami po 6-15 w ciągu kilku minut. W okresie aktywności Perseidów równocześnie widać też kilka innych rojów meteorów, które oferują jednak dużo mniej zjawisk w ciągu godziny.

Zjawisko meteoru powstaje, gdy w atmosferę ziemską wpada kosmiczny okruch (meteoroid). Widzimy świecący ślad od ulatniających się z powierzchni meteoroidu gazów i rozgrzanego gazu wzdłuż jego trasy przelotu. Zdecydowana większość kosmicznych skał spala się całkowicie w atmosferze, ale jeśli obiekt był na tyle duży, że przetrwał lot przez atmosferę, wtedy uderza w powierzchnię Ziemi jako meteoryt.

Obserwacja planet

Polując na spadające gwiazdy, można przy okazji podziwiać jasne planety. Wieczorem nad południowym horyzontem "świecą" Jowisz i Saturn, wschodzi też Mars. Z kolei w drugiej części nocy zobaczymy bardzo jasną Wenus (po wschodniej stronie nieba). Jeśli dysponujemy teleskopem albo uda nam się skorzystać z tego przyrządu podczas pikniku astronomicznego - można zobaczyć tarcze tych planet, wraz z niektórymi szczegółami, takimi jak pierścienie Saturna, czy pasy na Jowiszu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM