TikTok - Co to jest, jak działa i skąd wzięła się popularna aplikacja?

Popularna aplikacja, która u jednych (głównie najmłodszych) wzbudza zachwyt, a u innych (zazwyczaj rodziców) głębokie zaniepokojenie. TikTok - co to jest? Skąd się wziął? Jak działa? Czy TikTok szpieguje użytkowników?

Z tego tekstu dowiesz się:

  •             TikTok – co to jest?
  •             Skąd się wziął TikTok?
  •             Jdziała TikTok?
  •             Czy TikTok szpieguje użytkowników?

TikTok – co to jest? Skąd się wziął? Jak działa?

TikTok to aplikacja mobilna stworzona w 2016 roku przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance. Jak działa TikTok? Użytkownicy TikToka mogą wgrywać na platformę stworzone przez siebie filmy o długości od 15 do 60 sekund, dodając do nich rozmaite efekty, muzykę i tekst. W założeniu mają one naśladować klipy muzyczne, stąd taka popularność na tej platformie lip syncingu, czyli poruszania ustami tak, by ich ruchem dopasować się do wokalisty w wybranej piosence. 

Skąd się wziął TikTok? Wszystko zaczęło się od bliźniaczo podobnego musical.ly, którego reklamy zalewały YouTube i które niedługo później zostało wchłonięte przez konkurencję –  TikToka. Jak widać opłaciło się, ponieważ w czerwcu 2018 roku TikTok miał łącznie ponad 500 milionów użytkowników, a w kwietniu 2020 roku 2 miliardy! Dzięki tak imponującemu przyrostowi TikTok stał się najczęściej pobieraną aplikacją na świecie. W szczytowym momencie był dostępny w 150 krajach i 75 różnych wersjach językowych. Jednak ta lista ostatnio zaczęła się kurczyć, a wszystko to przez kontrowersje związane z coraz "pikantniejszymi" filmikami, polityką prywatności i chińskim rodowodem aplikacji.

Czy TikTok szpieguje użytkowników? Aplikacja wzbudza kontrowersje

Wraz z rosnącą popularnością TikToka pojawiły się kontrowersje dotyczące zamieszczanych tam treści. Nie jest tajemnicą, że to aplikacja kierowana przede wszystkim do nastolatków, a kontrolowanie tego, co mogą na niej zobaczyć i co tam zamieszczają, okazało się niełatwym zadaniem. Stąd obawy dotyczące pojawiającej się w serwisie pornografii, materiałów nacechowanych seksualnie czy ukazujących realną przemoc wobec ludzi oraz zwierząt. Kolejną kwestią, która wydała się przelać czarę goryczy, był sposób zbierania danych osobowych przez chińskie ByteDance. 

W związku z tymi zastrzeżeniami baza użytkowników TikToka pomniejszyła się ostatnio o Indie, gdzie aplikacja została zablokowana przez rząd. To samo robi zresztą prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który jest przeciwnikiem aplikacji. Z drugiej jednak strony TikTok zdążył wyhodować swoje własne gwiazdy, które zbierają kolejne miliony wyświetleń i dolarów. Jak zablokowanie aplikacji wpłynie na ich internetową popularność? Baza użytkowników i gwiazd TikToka z USA to z pewnością łakomy kąsek, nie milkną więc plotki na temat możliwego przejęcia aplikacji przez Microsoft. Być może przekazanie jej w amerykańskie ręce, złagodziłoby antytiktokową politykę Trumpa.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM