Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku?

Zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie to temat dość kontrowersyjny. Spotkać można zarówno zwolenników tego zwyczaju, jak i zagorzałych przeciwników. Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku? Skąd się wzięła zmiana czasu z zimowego na letni?

Z tego tekstu dowiesz się:

•    Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku?

•    Skąd się wzięła zmiana czasu z zimowego na letni?

Skąd się wzięła zmiana czasu z zimowego na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie to temat dość kontrowersyjny. Spotkać można zarówno zwolenników tego zwyczaju, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni zwracają uwagę na „zyskaną” godzinę i możliwość dłuższego spania, drudzy natomiast narzekają na dezorganizację, spóźnienia w pracy i inne problemy związane z przestawianiem zegarów. Mało kto wie, że pomysł dostosowania godziny budzenia się do warunków konkretnej pory roku po raz pierwszy pojawił dawno temu, bo w XVIII wieku. Zawdzięczamy go Benjaminowi Franklinowi. Jednak zanim wprowadzono go w życie musiało minąć jeszcze sporo czasu.

Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w XX wieku. Była to jedna ze zmian wprowadzonych w jakże rewolucyjnych czasach po I Wojnie Światowej. Wówczas na terenie Rzeszy Niemieckiej i okupowanych przez nią terenów (w tym Polski) zorganizowano pierwszą w historii zmianę godziny wedle czasu letniego. W 1916 roku 1. maja rozpoczął się 30. kwietnia o godzinie 23, a 30. września zakończył się o godzinie 1 w nocy. Te skromne początki nie zwiastowały zapewne, że w XXI wieku przejście na czas letni stosować będą dziesiątki krajów na całym świecie, w tym prawie wszystkie państwa europejskie (wyjątek stanowią są Rosja, Islandia i Białoruś).

Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku?

Od 1981 roku zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce pod koniec marca. Wydarzenie związane jest ze zmianą pór roku i nadejściem kalendarzowej wiosny. Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku? Zgodnie z zapisami dyrektywy Unii Europejskiej z 2001 roku, zmiana czasu na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że 28 marca 2021 roku o 2.00 w nocy przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, czyli na 3.00.

W 2018 roku w Unii Europejskiej przeprowadzono internetową ankietę dotyczącą zmiany czasu na letni. Przeważająca większość ankietowanych okazała się przeciwna tej zmianie. W związku z tym w 2019 roku Parlament Europejski podjął kroki w tej sprawie i zatwierdził przepisy, wedle których obowiązek zmiany czasu wśród państwa członkowskich ma być zniesiony do 2021 roku. Wówczas  410 posłów głosowało za zmianami, przeciw było 192, a 51 wstrzymało się od głosu. Nie zapowiada się jednak, by po 2021 roku zmiana czasu została w Polsce zniesiona.

DOSTĘP PREMIUM