Minister Czarnek chce likwidacji PAN? Paweł Kowal: Jak czytałem ten projekt, to mi kartki z rąk wypadły

- Szykuje się wojna o naukę. Widać, że rząd chce przejmować kolejne elementy życia społecznego - mówił w TOK FM prof. Paweł Kowal. W ten sposób komentował doniesienia portalu OKO.press o planach min. Przemysława Czarnka.
Zobacz wideo

Portal OKO.press opublikował przygotowywany w resorcie edukacji i szkolnictwa wyższego projekt ustawy, który zakłada powołanie Narodowego Programu Kopernikańskiego. Jak podkreślono, ta nowa instytucja, która ma zastąpić Polską Akademię Nauk.

Opublikowano też list prezesa PAN-u prof. Jerzego Duszyńskiego, w którym napisał on, że projekt powstaje "bez najmniejszych konsultacji z instytucjami reprezentującymi naukę w Polsce. Tworzy go tajemnicze grono zaufanych współpracowników Ministra Przemysława Czarnka".

Sprawę komentował w TOK FM prof. Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, ale też przedstawiciel Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. - Szykuje się wojna o naukę. Widać, że rząd chce przejmować kolejne elementy życia społecznego. Przez kilka lat obserwowaliśmy walkę o to, by zdominować sądy i prokuraturę, a teraz rozumiem, że będzie walka o to, żeby odebrać niezależność nauce - powiedział.

Gość Poranka Radia TOK FM przekonywał, że nie ma nic przeciwko powstaniu Narodowego Programu Kopernikańskiego. Jak mówił, w nauce może powstawać dużo różnych ciekawych programów. - Ale zwróćmy uwagę na to, że to jest de facto instytucja, która ma być taką drugą Polską Akademią Nauk lub ma ją zastąpić. (...) Ten projekt nie jest projektem przypadkowym. Szczerze mówiąc, jak go czytałem, to mi kartki z rąk wypadły, bo nie spodziewałem się, że rząd będzie chciał mianować członków akademii takiej czy innej - komentował.

Maciej Głogowski pytał swojego rozmówcę, po co rządzący mieliby to robić. - Chodzi o to, żeby rząd miał wpływ na uczonych, żeby oni ich nie krytykowali, nie prowadzili swoich własnych badań tak, jak chcą prowadzić i żeby rząd miał wpływ na to, co i jak się bada. To jest walka o niezależność nauki - uważa prof. Paweł Kowal.

Likwidacja PAN? Minister Czarnek odpowiada

Do doniesień na temat likwidacji PAN odniósł się minister Czarnek. "Gdyby to był Prima aprilis... Ale nie jest. Panie Prezesie PAN, skąd Pan bierze te rewelacje? I dlaczego w ogóle chodzi Panu po głowie myśl o likwidacji PAN? Czyżby rzeczywiście były jakieś powody? Ja ich nie znam" - napisał w mediach społecznościowych.

W rozmowie z TVP Info z kolei Czarnek zapewniał, że w jego ministerstwie "trwają żadne prace dotyczące likwidacji Polskiej Akademii Nauk". - Nie wiem, na jakiej podstawie pan prezes Duszyński wyciąga wnioski, jakoby Polska Akademia Nauk była zagrożona, a ja miałbym ją likwidować. Takie autolęki pana prezesa są dość dziwne - mówił.

Jeśli chodzi o Narodowy Program Kopernikański, Czarnek wskazał, że jest to forma hołdu na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. - Nad szczegółami jeszcze pracujemy. Kiedy będą gotowe ostateczne rozwiązania, będziemy je konsultować i podawać do publicznej wiadomości - powiedział minister.

DOSTĘP PREMIUM