Biolodzy stworzyli embriona będącego hybrydą człowieka i małpy

Cytowany przez hiszpańską agencję Juan Carlos Izpisua, szef ekipy badawczej, stwierdził, że dzięki pracom nad projektem krzyżówki człowieka i małpy przed nauką otwierają się nowe horyzonty w obszarze medycyny.
Zobacz wideo

- Pewnego dnia możliwe stanie się stworzenie tkanek ludzkich służących przeszczepowi serca lub nerek - stwierdził Izpisua, szef laboratorium genetycznego w kalifornijskim Instytucie Salka.

Hiszpański badacz wyjaśnił, że stworzenie embriona będącego hybrydą człowieka i małpy możliwe było podczas prac w chińskich laboratoriach. Dodał, że w pracach tych uczestniczyli naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Kunming, a także z Katolickiego Uniwersytetu im. Św. Antoniego w hiszpańskiej Murcji.

Izpisua wyjaśnił, że wstępem do stworzenia krzyżówki embriona człowieka i małpy było przeprowadzone przez jego zespół w 2017 roku studium nad skutecznym wprowadzeniem ludzkich komórek do tkanek organizmu świni.

Wyjaśnił, że najnowszy eksperyment opierał się na wszczepieniu do liczących 6 dni małpich zarodków komórek człowieka. Dodał, że po 19 dniach od tego zabiegu, przeprowadzonego na 132 embrionach, przetrwały tylko trzy krzyżówki.

- Powody, dla których przeprowadziliśmy te badania w Chinach są czysto naukowe (...). Nasi współpracownicy z tego kraju są uznanymi ekspertami w badaniach nad małpami i żyją tam jedne z największych na świecie kolonii tych zwierząt - dodał Izpisua, wskazując, że studia tego typu dozwolone są m.in. także w USA, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

TOK FM PREMIUM