Po szczepionce na COVID-19 przyszedł czas na szczepionki przeciw nowotworom? "To najbardziej gorący obszar zastosowań"
Pandemia koronawirusa, wbrew pozorom, ma też pewne pozytywne skutki. Jednym z nich jest na pewno zmiana podejścia do użycia innowacyjnych szczepionek, które bazują na technologii mRNA. To na niej opierają się preparaty firm Pfizer i BioNTech oraz Moderny. Wbrew temu, co czasem można przeczytać mediach, badania nad tą technologią nie rozpoczęły się wraz z wybuchem pandemii COVID-19, ale trwały od kilkudziesięciu lat, również w Polsce.
Gościem TOK FM był prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, który od 20 lat prowadzi badania nad terapeutycznym wykorzystaniem mRNA, czyli informacyjnego lub matrycowego kwasu rybonukleinowego.
W rozmowie z Jakubem Janiszewskim ekspert podkreślał, że teraz - kiedy preparaty oparte na technologii mRNA odnoszą sukces jako szczepionki przeciwko koronawirusowi, przyspieszą także badania nad stworzeniem szczepionek przeciwko innym chorobom, chociażby nowotworom.
- Uważa się, że mRNA jest nowym rodzajem terapii. Przed pandemią mieliśmy szereg różnych problemów, nawet natury prawnej, żeby dopuścić tę nową terapię. Agencje dopuszczające leki są bardzo zachowawcze i myślę, że to zmuszenie nas jako cywilizacji do zaakceptowania nowego rodzaju terapii, było pewną szansą, żeby ta terapia wypłynęła na szerokie wody i żebyśmy mogli z niej korzystać - podkreślał prof. Jemielity.
Jeśli chodzi o przyszłość preparatów opartych na technologii mRNA, gość TOK FM powiedział, że "szczepionki przeciwnowotworowe to taki najbardziej gorący obszar zastosowań i dość realny".
- Myślę, że wkrótce doczekamy się pierwszej szczepionki przeciwnowotworowej i do tego spersonalizowanej, czyli dostosowanej do mutacji nowotworowej danego pacjenta - zapowiedział. - Ale prowadzone są również badania dotyczące leczenia chorób genetycznych, takich jak mukowiscydoza, fenyloketonuria czy rdzeniowy zanik mięśni, a także w medycynie regeneracyjnej, na przykład do regeneracji mięśnia sercowego u osób po zawale. I to wszystko nie wyczerpuje oczywiście możliwości tej technologii - podkreślał prof. Jemielity.
DOSTĘP PREMIUM
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Pokrzywdzony czy zabójca? "Obrona konieczna w Polsce to loteria"
- Polaków walczących w Ukrainie czeka więzienie? "Wypada zapytać PiS, po której stronie naprawdę są"
- "Lex Kaczyński". PiS zmienia prawo, żeby prezes nie musiał płacić Sikorskiemu? "Sekwencja zdarzeń nieprzypadkowa"
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"
- Banaś idzie do prokuratury ws. kontroli NIK w Orlenie. "Podejrzenie popełnienia przestępstwa"
- "Interwencja" dostała list pożegnalny ofiar wybuchu w Katowicach? Prokuratura zabrała głos: Podjęliśmy działania