Po szczepionce na COVID-19 przyszedł czas na szczepionki przeciw nowotworom? "To najbardziej gorący obszar zastosowań"

Nie tylko szczepionki i nie tylko przeciw COVID-19. Technologia mRNA, która dzięki pandemii koronawirusa, zaistniała w masowym wykorzystaniu, wkrótce może zaowocować szczepionką przeciwnowotworową lub wykorzystywaną w leczeniu chorób rzadkich.
Zobacz wideo

Pandemia koronawirusa, wbrew pozorom, ma też pewne pozytywne skutki. Jednym z nich jest na pewno zmiana podejścia do użycia innowacyjnych szczepionek, które bazują na technologii mRNA. To na niej opierają się preparaty firm Pfizer i BioNTech oraz Moderny. Wbrew temu, co czasem można przeczytać mediach, badania nad tą technologią nie rozpoczęły się wraz z wybuchem pandemii COVID-19, ale trwały od kilkudziesięciu lat, również w Polsce. 

Gościem TOK FM był prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, który od 20 lat prowadzi badania nad terapeutycznym wykorzystaniem mRNA, czyli informacyjnego lub matrycowego kwasu rybonukleinowego.

W rozmowie z Jakubem Janiszewskim ekspert podkreślał, że teraz - kiedy preparaty oparte na technologii mRNA odnoszą sukces jako szczepionki przeciwko koronawirusowi, przyspieszą także badania nad stworzeniem szczepionek przeciwko innym chorobom, chociażby nowotworom. 

- Uważa się, że mRNA jest nowym rodzajem terapii. Przed pandemią mieliśmy szereg różnych problemów, nawet natury prawnej, żeby dopuścić tę nową terapię. Agencje dopuszczające leki są bardzo zachowawcze i myślę, że to zmuszenie nas jako cywilizacji do zaakceptowania nowego rodzaju terapii, było pewną szansą, żeby ta terapia wypłynęła na szerokie wody i żebyśmy mogli z niej korzystać - podkreślał prof. Jemielity.

Jeśli chodzi o przyszłość preparatów opartych na technologii mRNA, gość TOK FM powiedział, że "szczepionki przeciwnowotworowe to taki najbardziej gorący obszar zastosowań i dość realny".

- Myślę, że wkrótce doczekamy się pierwszej szczepionki przeciwnowotworowej i do tego spersonalizowanej, czyli dostosowanej do mutacji nowotworowej danego pacjenta - zapowiedział. - Ale prowadzone są również badania dotyczące leczenia chorób genetycznych, takich jak mukowiscydoza, fenyloketonuria czy rdzeniowy zanik mięśni, a także w medycynie regeneracyjnej, na przykład do regeneracji mięśnia sercowego u osób po zawale. I to wszystko nie wyczerpuje oczywiście możliwości tej technologii - podkreślał prof. Jemielity.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM