Sztuczna inteligencja? Europa nie chce czekać, co się wydarzy i ma pomysł na to "straszne AI"

Komisja Europejska proponuje, żeby budować europejskie podejście do AI (z ang. artificial intelligence), czyli sztucznej inteligencji. - Implementujmy je i rozwijajmy, ale w duchu wartości takich jak: poszanowanie prywatności i niedyskryminowanie innych - wyjaśniała w TOK FM dr Aleksandra Przegalińska.
Zobacz wideo

Komisja Europejska przedstawiła w tym tygodniu projekt nowych regulacji dotyczących wykorzystania technologii sztucznej inteligencji (AI). To pierwsze takie przepisy nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie. Prace nad nimi trwały ponad trzy lata.

Pomysły KE w tym zakresie przybliżała na antenie TOK FM dr Aleksandra Przegalińska, filozofka z Akademii Leona Koźmińskiego. - KE chce, żeby w przyszłości obowiązywała twarda regulacja, żeby sztuczną inteligencję stosować w tych sektorach, gdzie jest wyraźne uzasadnienie do jej używania. Jednak jeśli da się jej nie implementować, to warto to rozważyć. Chodzi tutaj o takie wrażliwe sfery, jak sądownictwo czy finanse - mówiła dr Przegalińska.

Podkreślała, że takie kroki Unii Europejskiej należy też odbierać jako sygnał, żeby modele sztucznej inteligencji stosowane na terenie Europy były jak najwyższej jakości. - Czyli budujmy europejskie podejście do AI. Implementujmy je, rozwijajmy, ale w duchu wartości, takich jak: poszanowanie prywatności, niedyskryminowanie innych. Żeby nie dochodziło do sytuacji, że ktoś jest zbyt biedny, aby obejrzeć jakąś reklamę, albo nie dostanie kredytu, bo mieszka w dzielnicy, gdzie ludziom ogólnie gorzej się wiedzie - wskazywała ekspertka.

Dr Przegalińska wyjaśniała, że sztuczna inteligencja generalnie może fantastycznie sprawdzać się w wielu dziedzinach ludzkiego życia, od medycyny po logistykę i transport. - Jednak są też takie jej zastosowania, które budzą wątpliwości i mogą zostać wykorzystane przeciwko ludziom. Przypomnijmy, choćby aferę Cambride Analytica, gdzie pogwałcono prywatność wielu osób i dane wykorzystano w wątpliwych celach, choćby do mikrotargetowania reklam. Przez to AI budzi też pewien strach. Komisja Europejska próbuje tutaj proaktywnie zadziałać, a nie czekać, co się wydarzy - mówiła gościni TOK FM.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM