Gdzie pada deszcz? Jak sprawdzić radar opadów?

Pogoda od zawsze rządzi naszym życiem, co do tego nie ma wątpliwości. Nie raz potrafi zaskoczyć nieoczekiwaną ulewą albo gromem z jasnego nieba. Dlatego właśnie tak ważne jest korzystanie z danych dostarczanych przez radar opadów. Dzięki nim można sprawdzić, gdzie pada deszcz albo trwa burza. Jak sprawdzić radar opadów? Jakie są do tego narzędzia?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie pada deszcz?
  • Jak sprawdzić radar opadów?
  • Jakie są do tego narzędzia?

Gdzie pada deszcz? Radar opadów, radar burz

Pogoda od zawsze rządzi naszym życiem, co do tego nie ma wątpliwości. Nie raz potrafi zaskoczyć nieoczekiwaną ulewą albo gromem z jasnego nieba. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie prognozy. Zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim, gdy częściej przebywamy na zewnątrz i tłumnie wybieramy się do lasów czy w góry. Przed taką wycieczką zawsze lepiej wiedzieć, gdzie pada deszcz i czy potrzebne nam będą cieplejsze ubrania. Całe szczęście dysponujemy zaawansowaną technologią, która pozwala (przynajmniej do pewnego stopnia) przewidywać pogodę.

Wykorzystuje się do tego m.in. radary meteorologiczne, pozwalające na badanie opadów, chmur, burz, frontów atmosferycznych i prędkości wiatru. Wszystkie te wskaźniki są istotne dla prognozowania pogody. Jak działa radar opadów? Technologia ta polega na wysyłaniu w przestrzeń skoncentrowanych w wąskiej wiązce impulsów fal elektromagnetycznych i odbiorze fal odbitych od obiektów znajdujących się w atmosferze. W Polsce funkcjonuje ogólnokrajowa sieć radarów meteorologicznych POLRAD, które znajdują się m.in. w Rzeszowie, Legionowie, Gdańsku i Poznaniu. Urządzenia zostały zbudowane i są eksploatowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB).

Jak sprawdzić radar opadów? Narzędzia

W odpowiedzi na nasze potrzeby powstało wiele rozwiązań, które pozwalają na sprawdzenie aktualnej pogody nie tylko w miejscu naszego zamieszkania, ale i na całym świecie. Nie chodzi już tylko o tradycyjną prognozę pogody podawaną w radiu czy telewizji. Obecnie mamy nieograniczony dostęp do licznych stron internetowych oraz aplikacji i to właśnie dzięki nim można w czasie rzeczywistym sprawdzić, gdzie pada i gdzie trwa burza. Dzięki radarom opadów i radarom burzowym możemy śledzić przemieszczanie się frontu nad Polską.

Jak sprawdzić radar opadów? Jakie są do tego narzędzia? Najbardziej oczywistym wyborem są domyślne aplikacje pogodowe w naszych telefonach (np. Pogoda, Prognoza pogody). Istnieją jednak także inne narzędzia i systemy, które korzystają z danych dostarczanych przez radar opadów. W tym chociażby Regionalny System Ostrzegania (RSO), czyli usługa należąca do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komunikaty RSO na temat pogody można śledzić na Platformie Hybrydowej TVP, w serwisach internetowych i na urządzeniach mobilnych. Można również korzystać ze stron internetowych typu gdziejestburza.info, skyradar.pl czy radar-opadow.pl. Dostępna na nich mapka pozwala obserwować, co aktualnie dzieje się w naszym regionie.

TOK FM PREMIUM