"Woda nie ma gdzie uciekać. To efekt betonozy". Hydrolog o powodziach
Do ponad 130 wzrosła już liczba ofiar śmiertelnych powodzi w dwóch landach na zachodzie Niemiec: Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie. Trudna sytuacja jest również w Holandii i Belgii, gdzie 20 lipca ogłoszono dniem żałoby narodowej z powodu śmiertelnych ofiar powodzi.
- Jesteśmy w obliczu zmiany klimatycznej, która dotyka kolejne państwa. Na to się nakłada zagospodarowanie terenu. W Niemczech wszystkie rzeki były uregulowane, ujarzmione, wsadzone w taki "gorset", który sprawia, że jak już woda wystąpi, to powoduje takie straty, z jakimi mamy dziś do czynienia - mówił w TOK FM prof. Paweł Rowiński, hydrolog z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Zaznaczył, że takie straty jak dziś w Niemczech zdarzają się po raz pierwszy.
Powodzie w Niemczech. Większa gwałtowność zdarzeń
Tłumaczył, że "z powodziami trzeba umieć żyć". - Można przygotować się odpowiednią gospodarką wodną. Przyroda jest taka, że woda będzie występować co jakiś czas, czyli trzeba dać jej miejsce. Kiedy na terenach zalewowych jest rozwinięta infrastruktura, to widzimy właśnie takie skutki, z jakimi teraz mamy do czynienia - wyjaśniał w rozmowie z Wojciechem Muzalem. Przypomniał też powódź w Polsce w 1997 roku, kiedy zginęło ponad 50 osób.
Zwrócił jednak uwagę, że gwałtowność zdarzeń jest w tej chwili większa. - Mamy do czynienia nie tylko z klasyczną powodzią - wystąpieniem rzek, lecz także z powodziami błyskawicznymi, czyli potężnym opadem w mieście. Woda nie ma gdzie uciekać, zalewa nasze domy, obiekty gospodarcze - stwierdzał hydrolog. Ekspert też bardzo stanowczo podkreślił: "To jest efekt betonozy. Tego, że nie pozwalamy wodzie, żeby miała przestrzeń do ucieczki".
I dalej tłumaczył, że "największe katastrofy występują tam, gdzie człowiek wkroczył niepotrzebnie". - Wydaje nam się, że jeśli zamieszkamy w dolinach zalewowych i postawimy wysokie wały, to zapobiegniemy kłopotom, ale jeśli przychodzi naprawdę wysoka woda, to mamy to, co mają teraz Niemcy - mówi prof. Rowiński. I dodał, że "nie wszędzie i nie zawsze można przyrodę ujarzmić".
DOSTĘP PREMIUM
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Zamiast wspierać młodzież, inwestują w infrastrukturę. Lubnauer oburzona decyzją Czarnka o dofinansowaniu zakupu willi
- Koronawirus. Niedzielski: W Polsce potwierdzono siedem przypadków krakena
- Brexit był błędem? 3 lata po opuszczeniu UE wielu Brytyjczyków uważa, że pogłębił problemy
- Portugalia. TK uznał ustawę o depenalizacji eutanazji za niekonstytucyjną
- Prezydent Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę. Podjął też decyzję w sprawie F16 dla Ukrainy