Nagroda Nobla. Benjamin List i David W.C. MacMillan laureatami w dziedzinie chemii

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana. Wyróżnienie otrzymali Benjamin List i David W.C. MacMillan.

Naukowców nagrodzono za rozwój asymetrycznej organokatalizy.

Nagrody Nobla z medycyny oraz fizyki przyznane

Wczoraj (5 października) przyznano nagrodę w dziedzinie fizyki. Wyróżniono Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi za "przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych".

Dzień wcześniej ogłoszono, że laureatami Nagrody Nobla z medycyny zostali David Julius i Ardem Patapoutian "za odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Dzięki pracom tegorocznych noblistów wiemy, w jaki sposób ciepło, zimno i dotyk mogą inicjować sygnały w naszym układzie nerwowym.

Nagroda Nobla 2021

Jutro (7 października) dowiemy się, kto został wyróżniony literacką Nagrodą Nobla. Jak spekuluje się w Sztokholmie, w tym roku nagroda może trafić do autora z "dalekiego kraju". Szwedzki "Dagens Nyheter" przypomina, że spośród dotychczas nagrodzonych 117 pisarzy i poetów aż 95 to Europejczycy lub przedstawiciele Ameryki Północnej. Wybór laureatów za 2018 i 2019 rok, czyli Olgi Tokarczuk z Polski i Petera Handkego z Austrii określono w Szwecji jako dowód, że Nagroda Nobla jest prowincjonalna z uwagi na małą różnicę kulturową laureatów.

Z kolei w piątek (8 sierpnia) uwaga świata skierowana będzie na Oslo, gdzie norweski komitet przyzna Pokojową Nagrodę Nobla. W tym roku do Instytutu Noblowskiego napłynęło 329 nominacji, z czego 234 dotyczy osób, 95 organizacji. Jest to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii.

Dyrektor Norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) na swojej prywatnej liście faworytów na pierwszych trzech miejscach wskazał: organizację walczącą o wolność prasy Reporterzy Bez Granic, białoruską działaczkę opozycyjną Swiatłanę Cichanouską oraz sekretarz wykonawczą panelu klimatycznego UNFCCC Patricię Espinosę.

Tydzień noblowski zakończy się w poniedziałek wręczeniem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Fundatorem tego wyróżnienia jest Bank Szwecji i jest to jedyna dodatkowa Nagroda Nobla, o jakiej Alfred Nobel nie wspomina w swoim testamencie.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM